W niedzielę rozpocznie się Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej

Zbliża się tzw. Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej. W najbliższą niedzielę, 5 sierpnia, odbędzie uroczyste przeniesienie figury Matki Bożej Zaśniętej z Jej „grobu” do Kaplicy Domku Matki Bożej. Tam będzie oczekiwać na uroczyste przeniesienie do kościoła w dniu 11 sierpnia.

5 sierpnia rozpoczną się uroczystości odpustowe w Kalwarii Pacławskiej. Misterium związane z tajemnicami Zaśnięcia, Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej przyciąga rzesze pielgrzymów z różnych zakątków świata.

W tym roku kalwaryjskie uroczystości będą miały szczególnych charakter, przypadają bowiem w Jubileuszowym Roku 350-lecia sanktuarium. Centralnym uroczystościom, w dniu 13 sierpnia, przewodniczyć będzie, ks. abp Stanisław Gądecki z Poznania, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wraz z biskupami metropolii przemyskiej oraz kapłanami spoza granic naszego kraju.

Odsłonięty i poświęcony zostanie pomnik ku czci św. Jana Pawła II, który gościł na kalwaryjskim wzgórzu pięćdziesiąt lat temu, w 300-lecie Kalwarii Pacławskiej. Uwieńczeniem tego dnia będzie prapremiera Oratorium Kalwaryjskiego pt. „Oto Matka Twoja”, utworu skomponowanego specjalnie z okazji jubileuszu 350 lat Kalwarii Pacławskiej.

Od kilkudziesięciu lat ponownie na Kalwarię Pacławską pielgrzymują mieszkańcy Ukrainy, i to nie tylko z tych rejonów położonych blisko granicy, ale także ze Lwowa i jego okolic. W tym roku kalwaryjscy franciszkanie przygotowali dla braci i sióstr ze wschody miłą niespodziankę – Nowennę za wstawiennictwem o.Wenatego Katarzyńca w języku ukraińskim.

Ten Czcigodny Sługa Boży, którego proces beatyfikacyjny został zakończony w 2016 r., urodził się w 1889 r. w Obydowie, 46 kilometrów od Lwowa i przez całe niemal swoje, krótkie życie był związany z tym miastem. Zmarł w opinii świętości w 1921 r. w Kalwarii Pacławskiej. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1950 r. Od marca 2018 r., po ponownym rozpoznaniu, jego doczesne szczątki spoczęły w kościele.

Pielgrzymi przybywający do Kalwarii Pacławskiej i nawiedzający grób o.Wenantego będą mogli również nabyć obrazek z modlitwą w języku angielskim, niemieckim, francuski, włoskim, hiszpańskim, chorwackim, serbskim i ukraińskim.

 

o. Edward Staniukiewicz/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl