Pielgrzymi z archidiecezji katowickiej dotarli na Jasną Górę

73. Piesza Pielgrzymka Rybnicka dotarła w sobotę na Jasną Górę. To jedna z najstarszych i najliczniejszych grup pątniczych na Górnym Śląsku. Od trzynastu lat nosi też miano Pielgrzymki Archidiecezji Katowickiej.

W sobotnie popołudnie za prowadzącym pielgrzymkę krzyżem na Jasną Górę weszli m.in. górnicy w galowych mundurach i kobiety w strojach śląskich niosące kosz z czerwonymi różami. Liczba kwiatów symbolizuje kolejny rok pielgrzymowania – w tym roku róż było 73.

Na Jasnej Górze wędrujących pod hasłem „Oblubienica Ducha Świętego” pielgrzymów powitał biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej ks. bp Adam Wodarczyk. W homilii podczas Mszy św. na klasztornych wałach ks. bp Adam Wodarczyk mówił m.in., że podejmowanie pielgrzymki jest w pewnym sensie obrazem życia – z etapami, wyzwaniami i celem.

„Ten cel naszego całożyciowego pielgrzymowania jest zbieżny i tożsamy z celem, który mieliście podczas tegorocznej pielgrzymki” – zwrócił się do pielgrzymów ksiądz biskup.

„Bo przecież celem naszej wędrówki, naszego zmagania się w życiu jest, aby dojść przed oblicze Boga, aby stanąć też przed obliczem Matki Bożej” – wskazał.

„Myślę, że wiele dobrych rzeczy dokonało się między wami w tych dniach pielgrzymowania (…) odkrywając, że jako chrześcijanie tworzycie żywy Kościół, wspólnotę, że nie jesteście osamotnieni w tej wędrówce, że jesteście też świadkami wiary w spotkaniach z innymi. (…) To jest też wielka modlitwa, (…) duchowe ubogacenie” – mówił ks. bp Adam Wodarczyk.

„Niech wasze serca będą otwarte na to natchnienie bożej łaski; abyście będąc tu, u Maryi, usłyszeli ten jej matczyny głos i abyście też usłyszeli to, co Bóg ma wam do powiedzenia: o waszym życiu, o tym, co macie uczynić w bliższej i dalszej przyszłości – aby to wasze całożyciowe pielgrzymowanie doprowadziło was do świętości” – życzył pątnikom biskup pomocniczy z Katowic.

Główne uroczystości na Jasnej Górze związane z dotarciem pielgrzymki archidiecezjalnej do sanktuarium gromadzą, co roku kilka tysięcy wiernych. Oprócz pieszych pielgrzymów do Częstochowy przyjeżdżają też autobusami ich rodziny i parafianie z archidiecezji.

Rybnicka pielgrzymka sięga korzeniami 1946 r., gdy na Jasną Górę pielgrzymowali trzej żołnierze, którzy wcześniej ślubowali, że jak przeżyją wojnę, pójdą pieszo do Częstochowy. Od tego czasu chodzili, co rok. Z czasem dołączali do nich kolejni pielgrzymi. W 1975 r. liczba pątników po raz pierwszy przekroczyła tysiąc.

W pieszej pielgrzymce rybnickiej na Jasną Górę w ostatnich latach wędruje zwykle kilka tysięcy wiernych; w tym roku w dziewięciu grupach szły ok. 4 tys. osób. Pielgrzymka rozpoczęła się w środę rano Mszą w bazylice św. Antoniego w Rybniku. Pątnicy mieli do przejścia prawie 115 kilometrów w cztery dni. Pielgrzymi z Jastrzębia-Zdroju i Pszowa wyruszyli już we wtorek i wędrowali pięć dni.

W sumie w sierpniu w pieszych pielgrzymach na Jasną Górę przybędzie ponad 100 tys. pątników. 6 sierpnia wyruszy m.in. najliczniejsza, 10-tysięczna Warszawska Pielgrzymka Piesza. Trasa tej pielgrzymki liczy ok. 250 km, a wędrówka trwa dziewięć dni.

W niedzielę na Jasną Górę dotrze licząca ok. tysiąca osób Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W ciągu 9-11 dni pątnicy ci przemierzają – w zależności od miejsca wymarszu – od ok. 300 do prawie 400 km. Msza św. dla pieszych pielgrzymów z Gniezna zostanie odprawiona na jasnogórskim szczycie w poniedziałek, kiedy przypada święto Przemienienia Pańskiego.

W najbliższych dniach, aż do 14 sierpnia, niemal codziennie na Jasną Górę będą docierać liczne pielgrzymki z prawie wszystkich polskich diecezji. W najliczniejszych idzie po kilka tysięcy osób. Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 13 i 14 sierpnia – w tych dniach do miasta będzie wchodziło po ok. 20 tys. osób. 15 sierpnia pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – jednym z największych pod względem liczby pątników wydarzeń religijnych na Jasnej Górze.

Kolejne pielgrzymki przybędą przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej – w tym roku jego obchody będą połączone z głównymi uroczystościami jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl