fot. katedra-wawelska.pl

W Katedrze na Wawelu rusza konserwacja prospektu organowego

W Katedrze na Wawelu rusza konserwacja XVIII-wiecznego prospektu organowego. Pięć figur będących jego częścią, m.in.: figury króla Dawida, św. Damazego, bpa Marcina Szyszkowskiego, zostało zdemontowanych i trafiło do pracowni konserwatorskiej. Pozostałe prace będą prowadzone w świątyni.

„Nie wiemy jeszcze, na ile demontowany będzie sam instrument, który ma także być odrestaurowany. Od poziomu jego rozbiórki w pewnym stopniu zależeć będą prace przy prospekcie” – powiedział PAP konserwator dzieł sztuki dr Ignacy Jakubczyk.

„Struktura drewna, z którego wykonany jest prospekt organowy, jest dość dobra. Stopień jego zniszczenia przez owadzie szkodniki nie jest duży. Interwencji będą wymagały miejsca połączeń różnych elementów, które wskutek zmian wilgotności w świątyni, uległy uszkodzeniu” – dodał.

Konserwatorzy zdemontują płyciny umożliwiające dostęp do wnętrza instrumentu, oczyszczą powierzchnie drewna, przeprowadzą jego impregnację i uzupełnią ubytki. Wykonana zostanie konserwacja techniczna gruntów i złoceń. W miejsce uszkodzonych położone będą nowe warstwy wykończeń.

Według wstępnych planów prace przy prospekcie potrwają do końca października i są finansowane ze środków SKOZK i parafii.

„Konserwacja prospektu organowego jest bardzo ważna, bo dzięki temu będziemy mieli też możliwość zbadania stanu polichromii, która znajduje się za nim i stanu samego instrumentu, ale decyzja o tym, w jakim zakresie będzie on restaurowany zapadnie po wydaniu opinii przez specjalistów” – powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Prospekt organowy czyli szafy będące obudową instrumentu powstały w latach 1785-88. Figury będące jego częścią wykonał Józef Ublaker – autor szerzej nieznany. Prospekt składa się z dwu szaf mieszczących piszczałki organów, które połączone są ze sobą ramą otaczającą ośmioboczne okno, ulokowane w centrum zachodniej ściany kościoła. Wystroju dopełniają umieszczone nad oknem rzeźby króla Dawida z harfą i Geniuszem oraz ulokowane na zwieńczeniu szaf figury św. Damazego – papieża, bp krakowskiego Marcina Szyszkowskiego z Geniuszami podtrzymującymi ich atrybuty.

Balustrada chóru, na której parapecie posadowiono rzeźby muzykujących aniołów buła konserwowana w 2015 r.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl