fot. PAP/Leszek Szymański

Uroczystości Bożego Ciała

Ulicami polskich miast i wiosek przeszły w czwartek Procesje Eucharystyczne. Wierni publicznie wyznawali wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Procesje zatrzymywały się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były fragmenty Ewangelii, związane tematycznie z Eucharystią. 

Szczególny wymiar miała uroczystość Bożego Ciała w Wielkopolsce, gdzie kilka tygodni temu obchodziliśmy główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski. Procesja Eucharystyczna przeszła z kościoła Bożego Ciała w Poznaniu na plac katedralny na Ostrowie Tumskim. Podczas homilii ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zaapelował o pojednanie narodowe. Metropolita poznański mówił, że „Eucharystia zakłada widzialne wejście w widzialną wspólnotę”.

– Każda Eucharystia jest komunią nie tylko z Panem, lecz także ze stworzeniem i z ludźmi wszystkich miejsc i wszystkich czasów. Nie możemy zjednoczyć się z Panem, jeśli nie jesteśmy zjednoczeni z sobą. Zbliżając się do Niego, musimy także zbliżyć się do siebie nawzajem i ze sobą zjednoczyć – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył też, że kult oddawany Bogu wymaga publicznego świadectwa naszej wiary.

– Dotyczy to wszystkich ochrzczonych, ale szczególnie tych, którzy z racji zajmowanej pozycji społecznej czy politycznej, muszą podejmować decyzje dotyczące wartości fundamentalnych, takich jak szacunek i obrona każdego ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, jak rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety, jak wychowywanie dzieci oraz promocja dobra wspólnego we wszystkich jego formach – wskazywał ks. abp Stanisław Gądecki.

Gdy w życie naszych rodzin, środowisk, a także w życie społeczne i polityczne wkradają się napięcia, kłótnie i podziały pamiętajmy, że Jezus Chrystus przeszedł, aby przywrócić fundamentalną jedność – podkreślał w homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

– Zachowamy i pogłębimy jedność, jeżeli motywem przewodnim naszych aspiracji i działań nie będzie osobisty lub partyjny egoizm, nie chęć zdobycia lub utrzymania władzy, lecz szczere pragnienie służby Bogu i człowiekowi – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Ksiądz Kardynał wskazał, że Rok Miłosierdzia to dobry czas do przeprowadzenia osobistego i zbiorowego rachunku – czy rzeczywiście jesteśmy ludźmi miłosierdzia. Metropolita Krakowski przypomniał też, że zbliżające się Światowe Dni Młodzieży są wielką łaską i wyróżnieniem, ale też wielką odpowiedzialnością.

– Wspierajmy to zbliżające się wydarzenie modlitwą. Przygotujmy na to wydarzenie nasze serca. Starsi niech pomogą młodym ludziom, aby się przekonali do tych dni i przygotowali się godnie. Kto może, niech przyjmie młodych pielgrzymów- apelował  ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Wszyscy potrzebujemy zastrzyku miłości miłosiernej, bo w wielu segmentach naszego życia jej brakuje. To ona tworzy przestrzeń autentycznej wspólnoty – podkreślał ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Dlatego nie możemy jej odrzucać – dodał.

– Co wtedy zostanie? Czy zostanie nieukrywana satysfakcja z trudności, w których rękach znalazł się ster ojczyzny? Szukanie pod obcym niebem popleczników dla spraw, które powinno się rozwiązywać tutaj, między Odrą i Wisłą? Co zostanie? Nie licząca się z oczekiwaniami społecznymi strategia permanentnej niezgody, sporu – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Boże Ciało zostało ustanowione jako święto w 1264 roku przez Ojca św. Urbana IV, a papież Jan XXII wprowadził je do kalendarza liturgicznego w całym Kościele.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj