[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Pokój rodzi się w sercu i umyśle człowieka. Jeżeli serce jest ogarnięte przez zło, to wojna staje się rzeczywistością

Warunkiem pokoju jest otwarcie się na Boga i uznanie jego panowania nad światem. Pokój, który Pan Jezus chce dać światu, jest dobrobytem, poczuciem bezpieczeństwa, zdrowiem i błogosławieństwem – podkreślał ks. prof. dr hab. Jan Machniak w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

Jak wskazał ks. prof. dr hab. Jan Machniak, słowa świętego Jana Pawła II skierowane do Ojczyzny w 1983 roku podczas drugiej pielgrzymki do Polski w czasie stanu wojennego wymownie odnoszą się do obecnej sytuacji w Ukrainie.

– Słowa świętego Jana Pawła II odnosimy dziś do całego świata, a szczególnie do naszych braci i sióstr za naszą wschodnią granicą, którzy od lutego tego roku toczą nierówny bój z wielką potęgą współczesnego świata, z putinowską Rosją, która zajęła znaczną część Ukrainy, niosąc śmierć zwykłym ludziom – powiedział ks. prof. dr hab. Jan Machniak.

Zaznaczył również, że pokój jest darem Boga, którym Stwórca obdarza swoje stworzenie.

– To Bóg przyniósł pokój na ziemię. Bóg, który zapowiadał pokój już w Starym Testamencie, a przez Jezusa Chrystusa przyniósł na ziemię, kiedy stał się człowiekiem – podkreślił felietonista.

Jak wskazał, trzeba według świętego Jana Pawła II otworzyć się na Boga. Należy zacząć od tych najprostszych relacji w domu, rodzinie, miejscu pracy.

– Święty Jan Paweł II miał odwagę mówić całemu światu, że pokój jest możliwy, ale tylko wtedy, gdy człowiek otworzy się na Boga. Pokój jest możliwy, gdy człowiek przyjmie Boże prawo miłości i przebaczenie. (…) Jan Paweł II uważał również, że przebaczenie w relacjach między ludźmi, państwami i narodami jest warunkiem pokoju – mówił ksiądz profesor.

Ks. prof. dr hab. Jan Machniak zaakcentował, że zagrożeniem dla pokoju jest zło, pragnienie dominowania i bogacenia się.

– Pokój rodzi się w sercu i umyśle człowieka. Jeżeli serce jest ogarnięte przez zło, pragnienie bogacenia się i dominowania, panowania nad światem, wojna staje się rzeczywistością. Ona odradza się w różnych częściach świata, niosąc spustoszenie i śmierć. (…) Wojna za naszą wschodnią granicą rozlewa się coraz szerzej, angażuje coraz więcej ludzi. Z jednej strony tych, którzy pragną pokoju, a z drugiej strony tych, którzy na wojnie się bogacą, pragną dominować i rządzić całym światem – powiedział autor felietonu.

Wskazał również, że pokój jest wyzwaniem dla każdego człowieka.

– Pokój jako dar Boży jest zadaniem stojący przed każdym człowiekiem. (…) Szukajmy tych, którzy w sercu mają dobrą wolę i pragną budować pokój – podkreślił ks. prof. dr hab. Jan Machniak.

Całość felietonu można wysłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl