Trwają obchody 25. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski

Przeżywamy 25. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. Papież odwiedził m.in. Toruń. Skierował wówczas swoje słowo do Rodziny Radia Maryja. W wielu miejscach w Polsce odbywają się uroczystości rocznicowe. W sobotę za dar papieskiej wizyty dziękowano m.in. w Drohiczynie. 

W 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II po raz siódmy odwiedził swoją ukochaną Ojczyznę. Była to jednocześnie najdłuższa jego pielgrzymka do Polski. Trwała ona od 5 do 17 czerwca. Papież odwiedził aż 23 miejscowości: Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Ełk, Wigry, Augustów, Siedlce, Drohiczyn, Warszawę, Sandomierz, Zamość, Radzymin, Łowicz, Sosnowiec, Kraków, Stary Sącz, Wadowice, Gliwice i Częstochowę.

– Na terenie Torunia znajduje się siedziba Radia Maryja, znanej i słuchanej rozgłośni ojców redemptorystów. Wnosi ona wiele dobra duchowego, gdy przez modlitwę i katechezę służy tej właśnie sprawie, ażeby każdy człowiek mógł odnaleźć Chrystusa i aby Chrystus mógł z każdym iść przez życie. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczą także słuchacze Radia Maryja. Swoją obecnością pragną dać wyraz żywej więzi z Kościołem zbudowanym przez Chrystusa na Piotrze i na fundamencie apostołów – mówił ówczesny ordynariusz diecezji toruńskiej, ks. bp Andrzej Suski, podczas wizyty Papieża w Toruniu.

Święty Jan Paweł II skierował wówczas słowa do Rodziny Radia Maryja.

– Raduje się obecnością słuchaczy Radia Maryja, które ma siedzibę w Toruniu. Rozgłośnia ta dociera do bardzo wielu rodaków w Polsce i na świecie. Wszystkim słuchaczom i pracownikom Radia życzę radości, jaka płynie ze zwiastowania Dobrej Nowiny. Niech Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji, prowadzi wasze Radio na spotkanie nowych ludzi i nowych czasów. Dziękuję wam za radiową katechezę, a szczególnie za modlitwy w intencji Kościoła i papieża – dziękował św. Jan Paweł II.

W wielu miejscach w naszej Ojczyźnie, które 25 lat temu odwiedził św. Jan Paweł II, odbywają się dziękczynienia. W Drohiczynie uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita białostocki, ks. abp Józef Guzdek. W czasie homilii podkreślał, że dziś stoimy w obliczu ogromnej konfrontacji pomiędzy Ewangelią a jej zaprzeczeniem.

– Jesteśmy świadkami, jak ateizm zdobywa pierwszeństwo w życiu publicznym i społecznym, a ludzie wierzący bywają nierzadko zaledwie tolerowani albo traktowani jako obywatele gorszej kategorii. Antyklerykalizm stał miarą nowoczesności i przepustką do awansu społecznego. Trwa czas wielkiej próby wierności Bogu i prawom chrześcijańskiej cywilizacji – mówił ks. abp Józef Guzdek.

Metropolita białostocki podkreślał, że dziś toczy się batalia o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o prawo moralne oraz o prawo do wolności osobistej i religijnej. Wskazywał, że to od św. Jana Pawła II możemy się uczyć, jak należy się zachowywać w czasach walki z Bogiem, Kościołem i wartościami Ewangelicznymi. Papież nauczał, żeby odrzucać postawę zachowawczą i nie lękać się otworzyć drzwi Chrystusowi.  Ks. arcybiskup przypomniał także, że podczas ostatniego spisu powszechnego 27 milionów Polaków zadeklarowało swoją przynależność do Kościoła katolickiego.

– Nie możemy być potulną większością, która jest spychana na margines życia społecznego. Trzeba upominać się o poszanowanie naszej godności i praw zagwarantowanych przez polską konstytucję – zaznaczył ks. abp Józef Guzdek.

W tym kontekście metropolita białostocki nawiązywał do prób wyrugowania lekcji religii ze szkół. Podkreślał, że wszystkie zmiany w tym zakresie – zgodnie z obowiązującym prawem – powinny się odbywać w porozumieniu z kościołami i związkami wyznaniowymi. W dziękczynieniu za dar papieskiej wizyty w Drohiczynie uczestniczył dyrektor i założyciel Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR oraz o. Benedykt Cisoń CSsR.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl