fot. PAP/EPA

Trwa wizyta papieża Franciszka w Macedonii Północnej

Papież Franciszek przebywa z jednodniową wizytą apostolską w Macedonii Północnej. To pierwsza w historii wizyta następcy Św. Piotra w tym kraju.

Przed południem papież został powitany na dziedzińcu pałacu prezydenckiego. W przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz wskazywał, że Macedonia może stać się wzorem pokojowego i braterskiego współistnienia.

Biskup Rzymu zwracał uwagę, że najcenniejszym i najbardziej wartościowym dziedzictwem narodu macedońskiego jest jego wieloetniczne i wieloreligijne oblicze.

Tygiel kultur i przynależności etnicznych oraz religijnych doprowadził do pokojowego i trwałego współistnienia, którym poszczególne tożsamości potrafiły i mogły się wyrazić oraz rozwinąć nie podważając, nie uciskając czy dyskryminując innych. W ten sposób ukształtowały one splot relacji i sytuacji, które pod tym względem mogą was uczynić wzorem, do którego należy się odwołać dla pokojowego i braterskiego współistnienia – mówił papież Franciszek.

Centralnym punktem będzie Msza św. pod przewodnictwem papieża na Placu Macedońskim. Ojciec Święty powróci do Rzymu wieczorem.

Jego jednodniowa wizyta to drugi i ostatni etap podróży na Bałkany. Wcześniej papież Franciszek spędził dwa dni w Bułgarii.

Poszczególne punkty transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj