Treść dyplomu Benemerenti Ordynariatu Polowego – wyróżnienia przyznanego funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu

Powstała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Bezpośrednią przyczyną Jej powołania był zamach na pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza.

W kontekście tej tragedii na mocy decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych Zygmunta Hübnera, 12 czerwca 1924 roku, powołano brygadę ochronną, której zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa osobie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wydzielony z niej Oddział Zamkowy, zabezpieczał stałą siedzibę Prezydenta.

Od tamtego czasu, funkcjonariusze tej Instytucji, zawsze są obecni w miejscach, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia dla Polski i Polaków. Obecni są również przy najważniejszych osobach, które pełnią najwyższe urzędy państwowe. Zapewniają także bezpieczeństwo oficjalnym gościom naszego kraju. Służba funkcjonariuszy tej Instytucji przebiega również poza granicami naszej Ojczyzny.

Często wypełniają swoje zadania z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia. Przykładem tego jest tragiczne wydarzenie z października 2007 roku, kiedy to w zamachu terrorystycznym na Ambasadora RP Edwarda Pietrzyka w Bagdadzie, bohaterską śmiercią zginął podporucznik Bartosz Orzechowski.

Prezydent Lech Kaczyński wspominając tamto wydarzenie, powiedział, że jego bohaterstwo przypomina „najlepsze tradycje polskiego bohaterstwa: żołnierzy Armii Krajowej, legionistów marszałka Piłsudskiego”.

Tę opinię można wyrazić w stosunku do wszystkich funkcjonariuszy, którzy każdego dnia wypełniają służbę na ulicach miast, drogach i w powietrzu.

Wyrażając słowa uznania, dziękujemy Im za czuwanie nad bezpieczeństwem, zdrowiem i życiem osób najważniejszych w naszym kraju, którzy spokojnie mogą pracować dla dobra Ojczyzny i reprezentować nasz naród i kraj poza granicami Polski.


DYPLOM BENEMERENTI

Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

przyznaję

Funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu,

którzy pełniąc służbę dla naszego kraju dają świadectwo bohaterstwa

i umiłowania Ojczyzny

+ Tadeusz PŁOSKI

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl