fot. Monika Bilska

Toruń: W Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i  św. Jana Pawła II rozpoczynają się Dni Krzyżowe

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II w Toruniu po raz pierwszy rozpoczynają się dzisiaj Dni Krzyżowe. Są to trzy dni błagalnej modlitwy przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego.

W tym czasie wierni przybywający do toruńskiej świątyni będą prosić Boga o urodzaje, zachowanie od klęsk żywiołowych oraz o to, by na świecie nie było głodu.

W tych intencjach będą sprawowane Msze św. o godz. 12.00, po których każdego dnia przed sanktuarium będą odbywały się procesje błagalne.

O przebiegu Dni Krzyżowych mówi kustosz świątyni o. Andrzej Laskosz CSsR.

– O godzinie 12.00 Msza św. w intencji o urodzaje, drugiego dnia o to, by nie było kataklizmów, trzeciego – o brak głodu na świecie. Potem procesja udaje się do krzyża na placu przed kościołem i odśpiewana zostanie litania do wszystkich świętych – tłumaczy o. Andrzej Laskosz CSsR.

Dni Krzyżowe odbywające się w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II w Toruniu potrwają do soboty.

Tradycja tzw. Dni Krzyżowych sięga V wieku. Narodziła się we Francji, którą około 450 roku nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe.

Św. Mamert, biskup Vienne, nakazał wówczas odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem.

RIRM

drukuj