Święto Apostołów Piotra i Pawła w Hiszpanii

W Hiszpanii święto Apostołów Piotra i Pawła posiada wiele bogatych tradycji. Choć niegdyś było ono jednym z najważniejszych dni w roku, to dzisiaj w wielu miejscowościach nadal obchodzone jest bardzo uroczyście.

W miejscowości Catarroja koło Walencji miejscowi rybacy na pięknie przystrojonych barkach wypływają z figurą św. Piotra na jezioro Albufera. Nie tylko oddają cześć swojemu patronowi, ale proszą także o opiekę i dobre połowy. Dzisiaj wieczorem uroczysta procesja z figurą Apostoła przejdzie ulicami miejscowości. Świętowanie, które łączy elementy religijne z lokalnymi tradycjami, potrwa przez cały tydzień. Każdy musi spróbować popularnej ryby św. Piotra.

Z kolei w miejscowości Lekeitio w Kraju Basków wczesnym rankiem grupa kobiet tzw. llamadoras, od hiszpańskiego llamar – wołać, zwołuje mieszkańców na świętowanie. Dawniej informowały one marynarzy o dobrej pogodzie oraz że czas wypłynąć na morze. Po mszy wyrusza procesja z figurą św. Piotra w intencji dobrych połowów. Ciekawym elementem procesji, jedynym w całym Kraju Basków, jest taniec kaxarranka, który wykonywany jest na XVIII-wiecznej skrzyni trzymanej przez ośmiu mężczyzn.

Tarragona czci dzisiaj Apostoła Pawła, który według tradycji przybył do tego miasta i tutaj głosił ewangelię.

o. Marek Raczkewicz CSsR/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl