Sekretarze episkopatów Europy o nowej ewangelizacji

Sprawy nowej ewangelizacji na kontynencie europejskim, zwłaszcza w świetle adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa” ogłoszonej przez Jana Pawła II 10 lat temu, były głównym celem spotkania sekretarzy episkopatów Europy, zakończonego w sobotę w Warszawie. 

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej zorganizowanej na zakończenie obrad podkreślił, że uczestnicy spotkania, przyglądając się nowej ewangelizacji po dziesięciu latach w kontekście przeżywanego Roku Wiary, zadawali sobie pytanie, czy rzeczywiście były to lata nowej ewangelizacji i jak ją rozumieć.

Wezwanie do nowej ewangelizacji jest oczywiste i nad tym nie pochylaliśmy się, ale raczej nad wnioskami, jakie z tego wyzwania płyną dla Kościoła dzisiaj. Kościoły muszą być pierwszymi świadkami tego, co chcą przekazywać, głęboko przekonani, że Ewangelia przenika najpierw nas samych, czyli Kościoły, w których żyjemy, a potem także znajdować drogi dotarcia z nową ewangelizacją do współczesnego człowieka – powiedział ks. bp Polak. 

Dodał, że to nie jest tylko kwestia metod, jak do współczesnego człowieka podejść, jak go zachwycić. Uczestnicy spotkania – jak mówił – podkreślali, że „człowieka współczesnego trzeba słuchać i wysłuchać wraz ze wszystkimi jego problemami i pragnieniami, ale w świetle Ewangelii”.

Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Europy (CCEE) ks. Duarte da Cunha powiedział, że uczestnicy spotkania wiele uwagi poświęcili emigrantom.

Ludzie, którzy przenoszą się z miejsca na miejsce, którzy są gośćmi w jakichś krajach, czuli się w nich jak u siebie. I w tej kwestii dużą rolę do spełnienia mają Kościoły, żeby otoczyć tych ludzi duszpasterską troską – mówił ks. Cunha.

Wiele uwagi podczas spotkania – jak zaznaczył ks. Cunha – poświęcono zagadnieniom rodziny.

Spotkanie sekretarzy episkopatów Europy zakończy się niedzielną Mszą św. w intencji Europy, której w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore. W spotkaniu bierze udział blisko 40 delegatów z ponad 30 krajowych konferencji biskupich naszego kontynentu oraz zaproszonych gości z innych regionów.

 

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl