Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu
Dziś Środa Popielcowa. Towarzyszy jej posypanie głów popiołem. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W przesłaniu na Wielki Post przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Tadeusz Wojda, zachęca wiernych, by pamiętali o najbardziej potrzebujących.
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. To czas nawrócenia, dlatego rozpoczynamy go od posypania głów popiołem – tłumaczył ks. dr Jan Uchwat, proboszcz parafii św. Kazimierza w Gdańsku.
– Popiół jest znakiem naszej kruchości, przemijalności czasu i tego, że potrzebujemy nawrócenia. Popiół powstaje ze spalenia jakiegoś materiału, a ogień oczyszcza – podkreślił ks. dr Jan Uchwat.
W swoim przesłaniu na początek Wielkiego Postu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Tadeusz Wojda, przypomniał wiernym, że przed nimi 40-dniowa pielgrzymka.
– W czasie Wielkiego Postu Kościół oferuje nam wiele pięknych i bogatych w wielowiekową tradycję nabożeństw wielkopostnych – wskazał ks. abp Tadeusz Wojda.
Niech Wielki Post będzie czasem duchowej pielgrzymki, dzięki której możemy zbliżyć się do Boga, siebie samego i drugiego człowieka – powiedział przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC z okazji rozpoczynającego się w Środę Popielcową Wielkiego Postu.https://t.co/rxU9qRTPzW pic.twitter.com/r1QT7V6KF3
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) March 4, 2025
Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali są doskonale znane uczniom pani Grażyny, która pracuje w szkole podstawowej św. Kazimierza. Jest to szkoła katolicka, a Wielki Post rozpoczęli wspólną Mszą świętą. Na lekcjach dzieci odkrywają, czym była Droga Krzyżowa, biorą w niej udział, ale prawdziwą lekcję otrzymują od nauczycieli i rodziców, gdy widzą ich świadectwo wiary.
– Nauczyciel musi być zawsze świadkiem wiary. Kiedy dzieci patrzą na nas, to też zawsze sobie pomyślą, jak ta pani, jak ten pan, uczestniczy w życiu Kościoła – wskazała pani Grażyna.
Wielkopostne nabożeństwa mówią o tym, co najważniejsze – zauważył ks. Waldemar Waluk, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku.
– Z jednej strony koncentrują się na Męce Jezusa Chrystusa, na Jego cierpieniu, ale po to, by jeszcze bardziej przypomnieć nam prawdę o wielkiej Chrystusowej miłości – zwrócił uwagę ks. Waldemar Waluk.
Ks. Waldemar Waluk przywołuje słowa św. Jana Pawła II: „jedni drugich brzemiona noście”. Słowa te Ojciec Święty wypowiedział w Gdańsku. To słowa, które potraktowane poważnie, mogą zmienić życie nasze i życie tych, którzy potrzebują pomocy. Dlatego parafia pomaga w poszukiwaniu wolontariuszy niezbędnych w Hospicjum Pomorze Dzieciom. Pod opieką placówki są najmłodsi, także ci, którzy jeszcze się narodzili, a ich choroba jest już znana rodzicom.
– Czasami wystarczy poświęcić swój czas, zadać parę pytań: w czym mogę być pomocny? I odpowiedzieć na potrzebę ludzi, którzy są wokół nas – mówiła prezes Hospicjum Pomorze Dzieciom, Ewa Liegman.
Informację, jak pomóc można znaleźć na stronie hospicjum. Ks. Andrzej Bulczak, który pracuje z chorymi dziećmi, tłumaczy, jak wiele łączy cierpienie Chrystusa i cierpienie najmłodszych.
– To jest niesamowite podobieństwo do śmierci niewinnych dzieci, które umierają i odchodzą z tego świata – dodał ks. Andrzej Bulczak, kapelan Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku.
Chrystus był niewinny i oddał życie z miłości. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły – tzn. można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta.
Środa Popielcowa#BibliaNaDziś: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 6, 1-6. 16-18). pic.twitter.com/9oiB9X9XSh
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) March 5, 2025
TV Trwam News