fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Spotkanie Młodych na Polach Lednickich

Już tylko godziny dzielą nas od dwudziestego drugiego Spotkania Młodych na Polach Lednickich. Tegorocznym hasłem spotkania jest słowo „Jestem”. Gościem specjalnym będzie prezydent Andrzej Duda.

Lednica to wyjątkowe spotkanie. Wspólny śpiew, modlitwa, taniec na chwałę Pana Boga są nieodłącznymi elementami tego wydarzenia. Pomysłodawcą spotkań był charyzmatyczny kapłan ojciec Jan Góra OP.

– Ojciec Jan Góra zostawił nam w swoim kajecie, w swoim kalendarzu rozpiskę wielu Lednic do przodu i na ten rok zaczerpnął z teologicznej tradycji i takie sformułowanie, że jesteśmy z bezinteresownej Bożej Miłości i do tej bezinteresownej Bożej Miłości idziemy – mówi o. Wojciech Prus OP, duszpasterz Spotkania Młodych Lednica 2000.

Takim znakiem miłosierdzia względem bliźniego, którego uczył nas Chrystus będzie obmycie sobie nawzajem nóg.

– Otrzymamy buteleczkę, którą będziemy napełniać wodą oraz mały ręczniczek do otarcia stóp, ponieważ około godziny 19.00 będzie miał miejsce ogromny gest miłosierdzia, kiedy to wszyscy na Polach Lednickich będziemy wzajemnie, tak jak Chrystus, obmywać sobie stopy – wyjaśnia Natalia Graczyk, koordynator Spotkania Młodych Lednica 2000.

  1. Spotkanie Młodych na Polach Lednickich ma miejsce w szczególnym roku, kiedy to obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda, który będzie gościem na Lednicy, podarował każdemu uczestnikowi biało–czerwoną flagę.

– Zapraszamy wszystkich młodych, zapraszamy chrześcijan, katolików, ale również tych wątpiących, którzy czegoś poszukują, którym jest nie po drodze oraz tych, którzy chcieliby przyjechać i po prostu zobaczyć – zachęca Natalia Graczyk.

Tak jak każdego roku szczególnym momentem spotkania będzie przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Wszystkich uczestników opiece Maryi Królowej Polski, podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie, zawierzył Ojciec Święty Franciszek.

– Szczególne pozdrowienie kieruję do tych wszystkich, którzy w sobotę będą uczestniczyli w Spotkaniu Młodych na Lednicy, by rozważyć słowa Pana Jezusa: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni”. Cieszę się waszą inicjatywą i obecnością. Drodzy młodzi, bądźcie pewni, że On zawsze postrzega was jako cenny dla świata skarb. W każdej chwili także wy wpatrujcie się w oblicze Bożego Syna, gdziekolwiek jesteście, cokolwiek przychodzi wam czynić. Tylko wówczas będziecie mogli zobaczyć, jacy naprawdę jesteście. Oddajcie Mu swój umysł, swoje dłonie, ciało, by dzięki wam mógł dotrzeć do tych, którzy potrzebują pomocy. Świętując na Lednicy stulecie odzyskania niepodległości waszej Ojczyzny, gestem, jaki zwykł czynić św. Jan Paweł II, ucałujcie polską ziemię, także w moim imieniu. Zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski i z serca błogosławię – powiedział Papież.

TV Trwam News/RIRM

drukuj