PAP/Jakub Kaczmarczyk

Śp. ks. kard. Zenon Grocholewski spoczął w krypcie biskupów poznańskich katedry w Poznaniu

Pozostawił po sobie wyjątkowe świadectwo. Ks. kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, spoczął w sobotę w krypcie biskupów poznańskich katedry w Poznaniu. W uroczystościach pogrzebowych brali udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski oraz jałmużnik papieski ks. kard. Konrad Krajewski.

Był wybitną postacią Kościoła. Blisko współpracował ze św. Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Zostawił po sobie ogromne dziedzictwo wiary i dziedzictwo naukowe. Był autorytetem potrzebnym Kościołowi i Polsce. Nie ma już z nami ks. kard. Zenona Grocholewskiego.

– Zawsze starał się wybrać jasną drogę i głosić to z pełną odwagą – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

W sobotę w Katedrze Poznańskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe – w archidiecezji, w której rozpoczęła się kapłańska droga ks. kard. Zenona Grocholewskiego. Szczególnie dziękował Bogu za kapłaństwo i życie, o czym w homilii przypomniał metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

– Był niezłomnym żołnierzem w służbie prawdzie. I to niezależnie od areopagu, na którym przychodziło mu występować i dawać o niej świadectwo – mówił metropolita krakowski.

Ks. abp Marek Jędraszewski przypomniał, że ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu przez całe życie towarzyszyły ewangeliczne słowa św. Jana Chrzciciela: „Potrzeba, by On wzrastał”.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył jałmużnik papieski ks. kard. Konrad Krajewski, specjalnie wysłany do Polski przez Ojca Świętego Franciszka. Papież w liście skierowanym na uroczystości nazwał Księdza Kardynała Zenona Grocholewskiego wiernym świadkiem Ewangelii.

– Pozostawił po sobie godne świadectwo gorliwości kapłańskiej, erudycji, wierności Ewangelii, i odpowiedzialności za Kościół – odczytał list ks. bp Grzegorz Balcerek.

Były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego nie dał się oderwać od Chrystusa. Nie ulegał głosom tego świata i osobistym słabościom. Niósł Chrystusa na cały świat – przypomniał ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

– Wprowadzając uniwersytety katolickie w krajach radykalnie niekatolickich, Ksiądz Kardynał wprowadzał tam po prostu Ewangelię. Wprowadzał możliwość poznania Chrystusa – podkreślał ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

W trakcie uroczystości pogrzebowych wybrzmiało ogromne przywiązanie ks. kard. Zenona Grocholewskiego do Polski – ukochanej Ojczyzny, za którą codziennie się modlił.

– Szczególnie wymownym przejawem umiłowania Ojczyzny był jego kardynalski herb, w którego lewym, górnym polu widnieje polski orzeł – zaznaczył ks. abp Marek Jędraszewski.

Polska nie zapomniała o Księdzu Kardynale. Na uroczystości pogrzebowe swój list przekazał prezydent Andrzej Duda i przypomniał, że ks. kard. Zenon  Grocholewski był wielkim Polakiem.

– Jestem głęboko przekonany, że dziedzictwo śp. ks. kard. Zenona Grocholewskiego pozostanie ważnym przesłaniem dla wszystkich, którzy myślą o państwie i społeczeństwie, a także o rodzinie i wychowaniu przez pryzmat chrześcijańskiego systemu wartości – odczytał list minister Adam Kwiatkowski.

Zmarłego opłakiwała rodzina, ale to był płacz pełen nadziei. Widzieli przecież, jak żył – a żył tak, by wszystkich przyprowadzić do Chrystusa.

– Każdą swoją myśl i każdą wolną chwilę  poświęcał – jak było dzisiaj powiedziane – dla Kościoła, dla wiary, dla nas wszystkich – wspominał bliski Księdza Kardynała.

Ten czas wielokrotnie znajdował także dla Rodziny Radia Maryja. Blisko przyjaźnił się ze słuchaczami katolickich mediów w Toruniu. Wiele razy tutaj przyjeżdżał. Wspierał budowę kolejnych dzieł. Uczestniczył w konferencjach naukowych. Był specjalnym wysłannikiem Ojca Świętego na uroczystości konsekracji Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl