Sługa Boży Luigi Novarese błogosławionym

Sługa Boży Luigi Novarese – założyciel Cichych Pracowników Krzyża i Centrum Ochotników Cierpienia – został ogłoszony błogosławionym.

Jego święto będzie obchodzone 20 lipca, czyli w dzień jego narodzin dla nieba.

Eucharystii w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie przewodniczył ks. kard. Tarcisio Bertone – Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Na początku uroczystości ks. bp Rafaello Martinelli – biskup diecezji Frascati razem z postulatorem i wicepostulatorem zwrócili się do głównego celebransa – ks. kard. Bertone z prośbą o beatyfikację Sługi Bożego.

Ksiądz biskup przedstawiając życiorys Luigiego Novarese przypomniał, że urodził się jako dziewiąte dziecko w głęboko religijnej rodzinie. Gdy miał 9 lat zapadł na nieuleczalną wtedy gruźlicę kości. Następnie został cudownie uzdrowiony za wstawiennictwem Matki Bożej Wspomożycielki i św. Jana Bosco. Już wtedy postanowił przez całe swoje życie służyć chorym jako kapłan.

Luigi Novarese toczył dialog z medycyną ukazując terapeutyczną skuteczność duchowej motywacji w leczeniu chorego, założył szpitale, centra opieki dla niepełnosprawnych i chorych.

– Celem i charyzmatem tych stowarzyszeń oraz całej kapłańskiej działalności było to, aby pomóc człowiekowi choremu, spotkać cierpiącego Pana i uczynić tego chorego, każdego chorego – Samarytaninem, aktywnym podmiotem, apostołem Ewangelii cierpienia dla innych chorych – powiedział ksiądz biskup diecezji Frascati.

List apostolski, w którym Ojciec Święty włącza w poczet błogosławionych Luigiego Novarese odczytał ks. kard. Tarcisio Bertone:

– Naszą władzą apostolską zezwalamy, aby czcigodny Sługa Boży Luigi Novarese, kapłan, założyciel Cichych Pracowników Krzyża i Centrów Ochotników Cierpienia, apostoł chorych, niezłomny świadek zbawczej wartości cierpienia i pełnego uczestnictwa cierpiących misji Kościoła od teraz i na przyszłość był nazwany błogosławionym.

W czasie homilii watykański sekretarz stanu akcentował, że dzisiejsza beatyfikacja to szczególna radość dla Chrystusowego Kościoła.

Nowy błogosławiony spędził swoje życie głosząc Ewangelie pocieszenia – świadectwo jego życia nabiera szczególnego znaczenia w kontekście trwającego Roku Wiary – mówił ks. kard. Tarcisio Bertone.

– Czynimy dziękczynienie Bogu za to, że w kontekście Roku Wiary możemy przedstawić oblicze i ducha nowego błogosławionego, że z obfitości jego miłosierdzia i miłości możemy również my czerpać. Może on być dla nas modelem do naśladowania Jezusa zmarłego i zmartwychwstałego, ale również pocieszającego. Jego specjalne udanie się i poświęcenie dla chorych i niepełnosprawnych sprawiły, że stał się żywym obrazem Tego, który jest Ojcem Miłosierdzia i Bogiem wszelkiej pociechy – zaznaczał kardynał. 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl