Słowacja: odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prof. Tadeusza Zasępy

W Rużomberku na Słowacji odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe ks. prof. Tadeusza Zasępy, medioznawcy, wykładowcy akademickiego i byłego rektora Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku. Ksiądz Profesor zmarł 18 września po ciężkiej chorobie serca. Miał 70 lat.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 13. Mszą św. sprawowaną w kościele ojców Jezuitów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Eucharystii przewodniczył ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

Ks. prof. Tadeusz Zasępa był bardzo oddany Polsce, wspierał Katolicki Uniwersytet Lubelski, a także archidiecezję lubelską, był m.in. założycielem i pierwszym dyrektorem Katolickiego Radia Lublin oraz pierwszym redaktorem naczelnym wersji lubelskiej Tygodnika katolickiego „Niedziela”.

* * *

Ks. prof. Tadeusz Zasępa urodził się w 1946 r. w Radziechowicach, koło Radomska w diecezji częstochowskiej jako drugie z czworga dzieci Antoniego i Reginy. Potem wraz z rodzicami przeniósł się do Częstochowy. Po skończeniu szkoły średniej wstąpił do seminarium duchownego diecezji częstochowskiej, które mieściło się w Krakowie. Tam odbył studia filozoficzno – teologiczne, a następnie w 1971 r. został wyświęcony na kapłana przez ks. bp Stefana Baryłę. Pracował także krótko jako wikariusz w Wieruszowie.

Od 1974 r. rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest to data, o której możemy mówić, że ksiądz profesor był związany z uniwersytetem w Lublinie. Najpierw studia, a zaraz potem praca w dziale współpracy z zagranicą, kierowanie tym działem a później praca naukowa wraz ze zdobywaniem kolejnych szczebli naukowych. W końcu utworzenie Katedry Współczesnych Form Przekazu Wiary, którą od początku kierował.

Ksiądz Profesor napisał 11 książek w języku polskim i słowackim, 30 pozycji redaktorskich, około 80 artykułów naukowych i ok. 120 popularnonaukowych. Wziął udział w blisko 100 konferencjach międzynarodowych w kraju i za granicą. Prowadził też działalność dydaktyczną i wychowawczą.

Ksiądz Profesor wypromował 159 magistrów i licencjuszy. Był promotorem 59 rozpraw doktorskich.

Zmarł 18 września br. w godzinach popołudniowych w Rużomberku na Słowacji, gdzie przez ostatnie lata pracował i przebywał. Jego ciało zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

www.radiozamosc/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl