PAP/Mateusz Marek

Rzecznik KEP: W czasie pandemii błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny może odbyć się w domu

Zgodnie z polską tradycją święcimy dziś pokarmy na wielkanocny stół. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że błogosławienie może odbyć się w domu, jeśli w związku z epidemicznymi obostrzeniami nie możemy udać się do kościoła.

Kościół katolicki przeżywa dziś [Wielką Sobotę]. Wierni trwają przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani – oczekują na Zmartwychwstanie.

Zgodnie z polską tradycją, tego dnia święcone są pokarmy na stół wielkanocny. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnił, że podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, błogosławieństwo pokarmów przeznaczonych na stół wielkanocny może odbyć się w domu. Domowe święcenie może się odbyć tam, gdzie w związku z epidemicznymi obostrzeniami nie możemy udać się do świątyni.

– Błogosławieństwa może dokonać ojciec lub głowa rodziny – mówi ks. Leszek Gęsiak.

– Jeśli w Wielką Sobotę nie ma możliwości pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny w kościele, można to uczynić w domu. Błogosławieństwo pokarmów powinno się odbyć przed porannym wspólnym posiłkiem w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Może je uczynić ojciec lub głowa rodziny albo ktoś z członków rodziny odmawiając specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów – podkreśla ks. Leszek Gęsiak.

Do błogosławieństwa pokarmów można zastosować modlitwy podane na stronach internetowych przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj