Rzecznicy Episkopatów Europy: Media społecznościowe szansą dla Kościoła

Potrzeba korzystania z mediów społecznościowych w ewangelizacji są szansą dla Kościoła – podkreślali rzecznicy i przedstawiciele mediów Konferencji Episkopatów Europy podczas spotkania, które odbyło się w dniach 26-28 czerwca w Rzymie.

Uczestniczący w nim rzecznik prasowy KEP ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik w informacji zamieszczonej na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski po tym spotkaniu poinformował, że głównym jego tematem było pytanie: „Jak komunikować Chrystusa i Kościół w Europie?”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy ks. kard. Angelo Bagnasco (przewodniczący spotkania) przypomniał, że „najlepszym sojusznikiem Ewangelii nie są organizacje, projekty i zasoby, nawet kultura, ale człowiek z wewnętrznym nieusuwalnym pytaniem o Prawdę, mając nieskończone pragnienie piękna i dobra”.

W relacji ze spotkania rzeczników Konferencji Episkopatów Europy, ks. prof. Rytel-Andrianik podkreślił, że podczas spotkania zwrócono również uwagę na projekt pilotażowy działający od stycznia 2018 r. między Dykasterią ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej a Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski.

„Polega on na tym, że Biuro Prasowe KEP wysyła informacje i zdjęcia z życia Kościoła w Polsce w języku angielskim lub włoskim do Dykasterii ds. Komunikacji. Następnie są one umieszczane w systemie, który jest dostępny dla wszystkich mediów watykańskich, obejmujących ok. 40 redakcji. W ten sposób informacje z Polski są już w centralnych mediach Kościoła i stąd mogą być tłumaczone na różne języki” – wyjaśnił rzecznik KEP.

Dodał, że w związku z tym, że ten system współpracy sprawdził się, zaproponowano jego rozszerzenie na cały Kościół katolicki.

„Dzięki tej otwartości ze strony Stolicy Apostolskiej watykańskie media mogą oddychać jeszcze bardziej dwoma płucami: wiadomościami z Watykanu i z Kościołów lokalnych” – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak zaznaczył, szczególną uwagę poświęcono młodym ludziom w kontekście synodu o młodzieży i Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019 r. Podkreślono, że „media społecznościowe są szansą dla Kościoła w docieraniu do młodych ludzi, którzy znaczną część swego dnia spędzają na cyfrowym kontynencie. Jednak młodzi ludzie, tak jak ludzie w każdym wieku, potrzebują relacji wykraczających poza ograniczenia ekranu, gdy chodzi o rozwiązywanie ich pytań egzystencjalnych i związanych ze sferą duchową”.

Rzecznik KEP powiedział PAP, że reforma mediów watykańskich papieża Franciszka przynosi owoce dla całego Kościoła.

„Portal vaticannews.va staje się głównym portalem Kościoła katolickiego, ponieważ coraz bardziej oddycha dwoma płucami: informacjami z Watykanu i z życia Kościołów lokalnych” – podkreślił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

W tym roku spotkanie przedstawicieli mediów i rzeczników Konferencji Episkopatów odbyło się na zaproszenie Konferencji Episkopatu Włoch. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z papieżem Franciszkiem przy okazji środowej audiencji generalnej oraz z pracownikami Stolicy Apostolskiej i dziennikarzami pracującymi w Watykanie.

Kolejne spotkanie w 2019 roku odbędzie się na Malcie w dniach 17-19 czerwca na zaproszenie Konferencji Episkopatu Malty.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl