fot. fsm.franciszkanie.pl/Aleksandra Bednarz

Rozpoczęło się 33 Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Za nami pierwszy dzień Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które w tym roku po raz pierwszy w 33-letniej historii wydarzenia jest transmitowane online bez udziału uczestników. Hasłem tegorocznego spotkania jest „Tożsamość”. W czwartek Mszy św. przewodniczył o. Mariusz Kozioł OFMConv, wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów.

Do udziału w spotkaniu zarejestrowało się już ponad 1000 uczestników z Polski i zagranicy. Organizatorzy zaplanowali na czas spotkania codzienne Eucharystie wraz z homilią, nabożeństwa, transmisje live z zaproszonymi gośćmi: Wojciechem Modestem Amaro, buskupe o. Edwardem Kawą oraz Marcinem i Moniką Gomułkami z kanału „Początek Wieczności”, koncert franciszkańskiego zespołu Fioretii czy spotkania w grupach.

W tym roku mimo zmienionej formuły Spotkania w programie pojawiło się również wiele nowości.

Robimy wszystko, by być jak najbliżej naszych uczestników i jak najpełniej oddać atmosferę FSM-u. Dlatego chcemy zabrać ich za kulisy Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Będziemy starali się pokazać i opowiedzieć im o miejscach, których być może jeszcze nie znają, bo są trudno dostępne lub za którymi tęsknią cały rok – mówi Marta Górka, rzecznik Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

Bardzo brakuje nam na kalwaryjskim wzgórzu wspólnoty młodych ludzi, która tworzyła i dla której my tworzyliśmy to wydarzenie. Ale choć w innej formie to wciąż wspólnie chcemy dzielić się doświadczeniem wiary i szukać tych najważniejszych odpowiedzi – dodaje rzecznik FSM.

W czwartkowy poranek pierwszy zaproszony gość Wojciech Modest Amaro – jeden z najbardziej utytułowanych szefów kuchni na świecie, dzielił się z uczestnikami FSM-u swoim świadectwem nawrócenia. Opowiadał o tym, jak wygląda jego codzienne życie z Bogiem oraz droga odkrywania własnej chrześcijańskiej tożsamości.

Podobaj się Bogu. Zacznij zabiegać o to, żeby się Jemu podobać. Nie przejmuj się tym, czy inni będą klepać cię po plecach. Główny focus w naszym życiu powinien iść w stronę Boga, bo On widzi w ukryciu. Staraj się małymi krokami, w zwykłej codzienności, poprzez swoją gorliwość do modlitwy, do Eucharystii, do bycia z drugim człowiekiem – taka jak ona dzisiaj jest. I zobaczysz jak On Cię prowadzi, bo jesteś w centrum Jego uwagi. Bóg odpowie w swoim czasie, o ile ty zgodzisz się na to, że ta droga jest zgodna z Jego wolą mówił.

33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpoczęło się w środę 29 lipca Mszą św. o godzinie 18.00, a zakończy w sobotę 1 sierpnia o 22.00 Apelem Maryjnym. Wydarzenie odbywa się w formie on-line bez stacjonarnego udziału uczestników. Bezpłatna rejestracja jest prowadzona pod adresem https://fsm.franciszkanie.pl/33-fsm/. Na każdą zarejestrowaną osobę czeka pakiet uczestnika oraz treści dodatkowe, publikowane w zamkniętej grupie na platformie Facebook. FSM ma charakter religijny. Jego organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.

Marta Górka, rzecznik FSM

drukuj