fot. wikipedia.org

Hiszpania: uroczystości we wspomnienie św. Ignacego z Loyoli

Uroczystej Mszy św. we wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, patrona Kraju Basków, przewodniczył w miejscowości Azpeitia ks. bp José Ignacio Munilla. Z powodu pandemii w tym roku na ulice miasta nie wyszła tradycyjna procesja z figura świętego, założyciela Towarzystwa Jezusowego i jednego z najbardziej znanych świętych Kościoła katolickiego.

W tym roku święto Ignacego z Loyoli ma szczególny charakter. Z jednej strony przebiega w cieniu pandemii, która nie oszczędziła hiszpańskich jezuitów, z drugiej – jest duchowym przygotowaniem do Roku Ignacjańskiego 2021-2022.

Zgodnie z tradycją Mszy św. w parafii św. Sebastiana z Soreasu w Azpeitii przewodniczył ks. bp José Ignacio Munilla. Ordynariusz diecezji San Sebastián podkreślił znaczenie św. Ignacego, patrona Kraju Basków, dla Kościoła lokalnego i powszechnego. Zaapelował też o solidarność i wzajemną pomoc, aby pokonać COVID-19 i jego konsekwencje. Przy zachowaniu zaleceń sanitarnych w Mszy św. wzięło udział ok. 300 osób. W tym roku na ulice miasta nie wyszła tradycyjna procesja. Figury św. Ignacego i Matki Bożej zostały jednak umieszczone w portyku kościoła. W sobotę ks. bp José Ignacio Munilla odprawi doroczną Mszę św. w sanktuarium w Loyoli. Z racji koronawirusa nie będą obecne władze lokalne i regionalne. Bez wątpienia rok 2020 przejdzie do historii jako nietypowy dla celebracji religijnych.

Św. Ignacy odkrył, że „wszystko jest darem Bożym. Był szczęśliwy, ponieważ odpowiedział oddając wszystko. Aż wreszcie znalazł klucz: we wszystkim kochać i służyć” – podkreśla sanktuarium w Loyoli.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj