Relikwie św. Jana Pawła II w Filadelfii

W Filadelfii 16 marca br. nastąpiła intronizacja relikwii św. Jana Pawła II. Relikwie do parafii pw. św. Jana Kantego przywiózł ks. abp Mieczysław Mokrzycki, sekretarz Papieża-Polaka.

Kościół pw. św. Jana Kantego w Filadelfii istnieje od 1892 roku i jest jedną z najstarszych świątyń zbudowanych przez polskich emigrantów. W tej chwili jest parafią amerykańską z liczną grupa polonijną, przy której cały czas prężnie działają: polscy Harcerze, szkoła języka polskiego oraz wiele organizacji polonijnych. Proboszczem parafii jest ks. Joseph Zingaro, natomiast wikarym ks. dr Konstanty Pruszyński, dzięki którego staraniom do Filadelfii zostały przywiezione relikwie św. Jana Pawła II.

Cała społeczność parafialna, zarówno amerykańska, jak i polska, bardzo licznie przybyła na intronizacyjną Mszę św. Zaprezentowali się przedstawiciele organizacji polonijnych, w tym Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej Pl.12–Filadelfia z komendantem Tadeuszem Guzikiem na czele, dzieci ze szkoły języka polskiego z dyrektor Moniką Kowarą, harcerze, grupa folklorystyczna z Domu Polskiego oraz chór pod dyrekcją Dawida Zagórskiego.

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki, który przyjechał do Stanów Zjednoczonych ze Lwowa, gdzie sprawuje posługę jako metropolita, w homilii opowiedział o swoich wspomnieniach związanych z bycia osobistym sekretarzem Wielkiego Polaka. Dziękując proboszczowi parafii za przyjęcie relikwii, życzył, aby ich obecność stała się „pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła Świętego zgromadzonego wokół następcy Świętego Piotra”.

– Księże proboszczu, przyjmij te relikwie, otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech wszyscy modlący się przed tymi relikwiami za wstawiennictwem św. Jana Pawła II otrzymują obfitość łask i niech go naśladują w wierze i gorliwości – powiedział metropolita diecezji lwowskiej.

Eucharystię poprzedził obiad, po którym wierni mogli nabyć książkę autorstwa ks. abp Mieczysława Mokrzyckiego poświęconą wspomnieniom jego pracy u boku papieża Jana Pawła II.

Podczas spotkania doszło też do uroczystego przekazania Ryngrafu z wizerunkiem z pomnika Żołnierzy Niezłomnych – dłuta Bożeny i Andrzeja Praszczyków – który stanął w Amerykańskiej Częstochowie w 2016 roku.

Ryngraf został wręczony przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, którego wielu członków jest związanych z parafią pw. św. Jana Kantego. Wręczenie ryngrafu było podziękowaniem za opiekę duchową, którą ksiądz arcybiskup sprawuje nad Komitetem od początku jego powstania, czyli od 2013 r. Wręczony został także pamiątkowy album poświęcony historii Polski.

Adam Stępień/RIRM

drukuj