Radujcie się zawsze w Panu – Otwarcie Bramy Miłosierdzia

„Bramy podnieście swe szczyty, unieście się przedwieczne podwoje”- tymi słowami ks. abp Marek Jędraszewski, podobnie jak wszyscy biskupi świata, uroczyście otworzył Bramę Miłosierdzia w łódzkiej archikatedrze.

Papież Franciszek również tego dnia, w III niedzielę Adwentu otworzył Drzwi Święte w bazylice św. Jana na Lateranie. A archidiecezji łódzkiej podobne uroczystości miały miejsce w dwunastu kościołach.

Metropolita łódzki w słowie skierowanym do wiernych zaznaczył, że otwarta dzisiaj symbolicznie Brama Miłosierdzia, ma być znakiem dla każdego z nas, że Chrystus zaprasza nas byśmy doświadczyli Jego miłosierdzia.

Brama otwiera nową przestrzeń. Przyszliśmy do tej Katedry niosąc brzemiona tego świata, w którym żyjemy na co dzień. Świata, który wiemy niestety naznaczony jest przemocą, gwałtem raniącym słowem, kłamstwem, krzywdą. Te ciężary nieśliśmy tutaj ze sobą, świadomi także naszej słabości, naszych upadków, naszych grzechów. Ale otwarły się Drzwi Święte – Brama Miłosierdzia. Wkroczyliśmy do nowej przestrzeni, Bożej przestrzeni. Przestrzeni przenikniętej miłosierną miłością najlepszego Ojca – mówił łódzki Pasterz.

„Bóg bogaty w miłosierdzia jest obecny pośród nas”- mówił metropolita łódzki. „Przez cały rok będziemy mogli doświadczać jak bogaty, jak pełen miłości wobec każdej i każdego z nas jest Pan”.

Metropolita łódzki w słowie skierowanym do wiernych zwrócił uwagę, że ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Miłosierdzia ma być dla nas okazją do bycia miłosiernymi względem innych i do spełniania uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała.

Nasze chrześcijańskie życie ma być szczególnym towarzyszeniem innym w ich wędrówce do Boga ten wielki Rok Jubileuszowy miłosierdzia ma nam pozwolić na odkrycie co to znaczy, że jesteśmy Bożym ludem wspólnie pielgrzymującym za Chrystusem – mówił ks. abp Marek Jędraszewski

Nadzieję na zbawienie mamy budować na jednej zasadzie – mamy być miłosierni jak Ojciec, co jest jednocześnie hasłem tego Roku Jubileuszowego –  dodał.

Im więcej w nas będzie tej miłosiernej miłości do drugich, im bardziej autentyczna będzie nasza solidarność z innymi ludźmi tym mocniejsza będzie nasza nadzieja, że Pan Bóg w godzinę sądu okaże nad nami swoje miłosierdzie i przygarnie nas i powie: „Chodź sługo dobry i wierny”. Gdzie jest taka nadzieja jest i radość w Panu – mówił pasterz Kościoła łódzkiego.

Oprawę muzyczną podczas dzisiejszej uroczystości w łódzkiej Archikatedrze przygotował chór TON z parafii św. Franciszka z Asyżu w Łodzi pod dyrekcją Pauliny Twardowskiej oraz zespół instrumentów dętych pod dyrekcją Tomasza Maciaszczyka.

Bramy miłosierdzia ogłoszone przez Ojca Świętego to okazja dla wiernych do uzyskania odpustu zupełnego. W Archidiecezji Łódzkiej łaski odpustu zupełnego można dostąpić w następujących kościołach: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi, Świętego Wojciecha w Łodzi, Bazylice Archikatedralnej Świętego Stanisława Kostki w Łodzi, Świętej Faustyny w Łodzi, Miłosierdzia Bożego w Łodzi, Świętego Antoniego Padewskiego i Świętego Jana Chrzciciela w Łodzi – Łagiewnikach, Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim, Świętego Antoniego i Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Tomaszowie Mazowieckim, Świętego Mikołaja Biskupa w Wolborzu, Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu.

Antoni Zalewski, Łódź/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl