fot. flickr.com

Powołani do świętości

Dzień Wszystkich Świętych przypomina nam o powołaniu wszystkich do świętości, a jednocześnie o tym, że ta świętość jest możliwa – powiedział  sekretarz Episkopatu Polski ks. bp Wojciech Polak. Dodał, że w tym dniu czcimy tych, którzy są świętymi i oglądają Boga twarzą w twarz. 

Ten dzień to dzień radości, ale w naszej tradycji polskiej jest to dzień, w którym rozpoczynamy modlitwy za zmarłych. Idziemy na cmentarze, stajemy nad grobami naszych bliskich zmarłych. Często dotykamy też takiej ludzkiej prostej świętości zawartej w życiu dnia codziennego – powiedział sekretarz Episkopatu Polski.

Podkreślił jednocześnie, że droga do świętości „każdego jest własna, która wiedzie często poprzez proste, konkretne formy miłości Boga i bliźniego”. Stąd też – jak zaznaczył ks. bp Wojciech Polak – można powiedzieć, że jest jakby osobny dzień Wszystkich Świętych i dzień modlitwy za naszych zmarłych.

– Dzień 2 listopada – w Dzień Zaduszny – pamiętamy o tych wszystkich, którzy od nas odeszli, szczególnie o tej więzi, która idzie poza grób, kiedy możemy ofiarować naszym zmarłym nie tylko dobrą pamięć, ale także naszą modlitwę, której zmarli będąc na drodze oczyszczenia potrzebują – wyjaśnił ks. bp Wojciech Polak.

Jak podkreślił sekretarz Episkopatu Polski, Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny „są dwoma stronami jednego medalu – medalu życia”.

PAP/RIRM

drukuj