fot. PAP/EPA

Papież udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży

Ojciec św. Franciszek przewodniczył Mszy św. na Placu św. Piotra, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 44 młodym osobom. Transmisja uroczystości przeprowadziła TV Trwam.

Dzisiaj Papież udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży. W homilii odnosząc się do jednego z dzisiejszych czytań o widzeniu św. Jana o nowym niebie i nowej ziemi powiedział, że nowość Boga nie jest podobna do nowości doczesnych.

Powiedział, że są one prowizoryczne i mijają. Wyjaśnił, że nowość, jaką Bóg obdarza nasze życie jest ostateczna i dotyczy zarówno przyszłości, jak i współczesności. Wyjaśnił, że droga Kościoła, a także osobista droga chrześcijan nie zawsze jest łatwa, napotyka na trudności i uciski. Apelował  do bierzmowanych by otworzyli drzwi życia na nowość Boga, którą daje nam Duch Święty. Wezwał, by wytrwali na drodze wiary z mocną nadzieją w Panu.

Za tydzień później Ojciec św. odprawi Mszę św. z okazji Dnia Bractw i Pobożności Ludowej. Papież Franciszek potwierdził wszystkie papieskie wydarzenia związane z Rokiem Wiary zaplanowane jeszcze przez Benedykta XVI.

Swój akces do udziału w watykańskim spotkaniu zgłosiło już ponad 70 tys. osób, które w tym roku przystąpią do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Papież udzieli go 44 osobom. Liczba ta może wzrosnąć, jeśli do Watykanu uda się dotrzeć dwojgu młodym z Haiti. Najstarszy z bierzmowanych ma 55 lat i pochodzi z Republiki Zielonego Przylądka.

„Przybędą młodzi pochodzący z tych terenów, gdzie chrześcijanie są w trudnej sytuacji, z regionów, gdzie wciąż toczą się wojny, i tych, które dotykają kolejne klęski żywiołowe. Będą to młodzi, którzy ukazują oblicze Chrystusa wszędzie tam, gdzie człowiek żyje i cierpi” – podkreśla organizator spotkania, ks. abp Rino Fisichella kierujący Papieską Radą ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Spotkanie bractw ma pokazać siłę pobożności ludowej i tradycji. W trzydniowych obchodach weźmie udział 55 tys. osób z całego świata.

– Każde z tych wydarzeń poprzedzi symboliczna procesja. Przejdzie ona od obelisku na placu przed bazyliką watykańską do grobu św. Piotra i właśnie w tym miejscu odmówione zostanie wyzwanie wiary. Będzie to krótka katecheza przypominająca wymowę miejsc, w których się znajdujemy, i ich znaczenie dla naszej wiary” – wskazuje ks. abp Fisichella.

Ks. abp Fischella poinformował ponadto, że trwają ostatnie przygotowania do ogólnoświatowej adoracji eucharystycznej. Odbędzie się ona 2 czerwca równocześnie na całym świecie z okazji Bożego Ciała.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj