fot. PAP/EPA

Papież Franciszek wziął udział w spotkaniu młodych w Asyżu  

Ojciec Święty Franciszek powiedział, że trzeba patrzeć na świat oczyma najbiedniejszych. Papież wziął w sobotę udział w spotkaniu młodych w Asyżu pod hasłem „Ekonomia Franciszka”. W wydarzeniu uczestniczyło blisko tysiąc młodych ekonomistów i przedsiębiorców z ponad stu krajów świata.

W przemówieniu Ojciec Święty, zwracając się do młodych, zwrócił uwagę na niełatwe czasy, w jakich żyją: kryzys ekologiczny, pandemia, a teraz wojna na Ukrainie i inne wojny toczące się od lat w różnych krajach.

Biskup Rzymu mówił też, że obecny model rozwoju trzeba zmienić niemal na wszystkich poziomach. Papież dodał, że inspirując się życiem świętego Franciszka, trzeba na pierwszym miejscu postawić ubogich.

– Dlatego gdy działamy na rzecz transformacji ekologicznej, musimy pamiętać o skutkach, jakie niektóre decyzje dotyczące środowiska mają dla ubóstwa. Nie wszystkie rozwiązania ekologiczne mają takie same skutki dla najuboższych, dlatego należy preferować te, które zmniejszają nędzę i nierówność. Starając się ratować planetę nie możemy zaniedbać cierpiących mężczyzn i kobiet. Zanieczyszczenia, które zabijają, to nie tylko dwutlenek węgla. Naszą planetę zanieczyszczają zabójczo także nierówności. Nie możemy pozwolić, aby nowe klęski ekologiczne usunęły z opinii publicznej dawne i stale obecne klęski niesprawiedliwości społecznej – mówił papież Franciszek.

Ojciec Święty w przemówieniu napiętnował konsumpcjonizm i kapitalizm bez duszy. Do młodzieży uczestniczącej w spotkaniu mówił: „Jesteście wezwani do tego, by stać się rzemieślnikami i budowniczymi wspólnego domu „.

Papież Franciszek powiedział, że ekonomia powinna być przyjaciółką Ziemi i pokoju. Na zakończenie spotkania w Asyżu Ojciec Święty podpisał opracowany przez uczestników pakt na rzecz zrównoważonej gospodarki.

 RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl