Papież Franciszek poświęci dzwon „Głos Nienarodzonych” odlany w Przemyślu

Dzwon nazwany „Głosem Nienarodzonych” stanie w środę 22 marca na Placu św. Piotra w Watykanie. Podczas przedpołudniowej audiencji generalnej poświęci go i jako pierwszy uderzy w niego papież Franciszek. Później dzwon zostanie przetransportowany do Afryki.

Mający być poświęcony w środę „Głos Nienarodzonych” to już czwarty taki dzwon, który powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jego bicie ma poruszać sumienia zwolenników tzw. aborcji.

„Wierzymy, że symbol ten będzie niósł dalej przesłanie, że każde życie jest święte i nienaruszalne” – powiedział Bogdan Romaniuk, wiceprezes fundacji.

Pierwszy odlew dzwonu był wykonany dla Polski, powstał w 2020 roku, drugi i trzeci dla Ukrainy oraz Ekwadoru, a najnowszy przeznaczony jest dla Afryki. Każdy dzwon waży tonę i powstaje w słynnej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Na zewnętrznej ścianie u dołu dzwon ozdobiony jest ornamentem w kształcie łańcuchów kodów genetycznych ojca i matki. Między nimi jest umieszczona nazwa dzwonu, odlew USG dziecka poczętego i między innymi słowa piątego przykazania: „Nie zabijaj”.

Na odlewie dla Afryki jest też symbol pierścieni biskupich Zambii i Polski połączonych obrączką oraz napis „Znak duchowej więzi między Kościołem Rzymskokatolickim w Zambii i w Polsce. Warszawa, 17 maja 1970 r.”

Po środowych uroczystościach w Watykanie, dzwon wróci do Polski. Dopiero później zostanie przetransportowany do Afryki. Trafi do katedry Dzieciątka Jezus w Lusace i będzie podróżował po Zambii.

Fundacja „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstała w 2019 roku i ma na celu „ochronę życia i jego godności od poczęcia do naturalnej śmierci”. Sztandarowym projektem fundacji jest dzwon „Głos Nienarodzonych”. Na czele fundacji stoi lekarz ginekolog, prof. Bogdan Chazan.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl