Papież Franciszek: Pan pragnie, abyśmy uczynili z życia niezwykłe dzieło poprzez zwykłe gesty każdego dnia 

Pan pragnie, abyśmy uczynili z życia niezwykłe dzieło poprzez zwykłe gesty każdego dnia – mówił Ojciec Święty Franciszek, który w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Papież zachęcał każdego z nas byśmy codziennie zamieniali zło w dobro.

Ojciec Święty Franciszek przypomniał w sobotę wiernym o męczeństwie św. Szczepana, który został fałszywie oskarżony i brutalnie ukamienowany. Sprawił jednak, że w mroku nienawiści zajaśniało światło Jezusa. Szczepan modlił się za tych, którzy go zabili. Przebaczył – tłumaczył Papież.

– Jest pierwszym męczennikiem (to znaczy świadkiem), pierwszym z wielu braci i sióstr, którzy stale w ciemności wnoszą światło; ludzi, którzy na zło odpowiadają dobrem, którzy nie poddają się przemocy i kłamstwu, ale przerywają spiralę nienawiści łagodnością miłości – zaznaczył Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślał, że świadkiem można zostać naśladując Jezusa. Z kolei naśladowanie Chrystusa jest drogą dla każdego z nas.

Ojciec Święty postawił pytanie, czy świadectwa dobroci i przebaczenia innym, o jakich słyszymy za sprawą św. Szczepana, są naprawdę potrzebne. Tutaj Papież zauważył, że wśród tych, za których modlił się Szczepan, był Szaweł.

– Wkrótce potem, dzięki łasce Bożej, Szaweł nawrócił się i stał się Pawłem, największym misjonarzem w dziejach. Paweł zrodził się z łaski Bożej, ale przez przebaczenie Szczepana. Oto ziarno jego nawrócenia. Jest to dowód, że gesty miłości zmieniają historię, nawet te małe, ukryte, codzienne. Ponieważ Bóg kieruje historią przez pokorną odwagę tych, którzy się modlą, miłują i przebaczają – powiedział Papież Franciszek.

Ojciec Święty wskazał, że Pan pragnie, abyśmy uczynili z naszego życia niezwykłe dzieło poprzez zwykłe, codzienne gesty. Do bycia świadkami jesteśmy powołani wszędzie – w rodzinie i w pracy. Naszym światłem może być nawet uśmiech, a także unikanie obgadywania i plotek. Może być to też modlitwa za innych czy rezygnacja z kłótni.

Św. Szczepan zmienił historię, bo na kamienie nienawiści odpowiedział przebaczeniem – dodał Papież Franciszek.

TV Trwam News

drukuj