fot. flickr.com

Papież Franciszek o mocy przebaczenia: zwycięża zło dobrem

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że poprzez przebaczenie można przezwyciężyć zło dobrem i przemienić nienawiść w miłość. W ten sposób sprawiamy, że świat staje się czystszy – mówił w uroczystość świętego Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła.

Podczas spotkania z wiernymi w drugi dzień świąt na modlitwie Anioł Pański papież przypomniał, że święty Szczepan przed śmiercią przez ukamienowanie przebaczył swym oprawcom.

Lecz moglibyśmy zapytać: czemu służy przebaczenie? – podkreślił papież Franciszek. Dodał, że nie jest to tylko „dobry uczynek”. „To przynosi rezultaty” – powiedział.

Ale przebaczenie jest zawsze bardzo trudne i nie wiadomo, jak wybaczyć małe i duże krzywdy, których doświadczamy codziennie – przyznał papież. Jak dodał, należy zacząć od modlitwy.

„Potem odkrywa się, że ta wewnętrzna walka, by przebaczyć, oczyszcza ze zła i że modlitwa i miłość uwalniają nas z oków urazy” – powiedział. Jego zdaniem codziennie mamy okazję, by nauczyć się przebaczania, „gestu tak wzniosłego, że przybliża do Boga”.

I my stajemy się wtedy miłosierni, ponieważ poprzez przebaczenie zwyciężamy zło dobrem, przemieniamy nienawiść w miłość i czynimy świat czystszym – powiedział papież Franciszek.

Przypomniał, że na świecie jest dziś bardzo wielu męczenników jak święty Szczepan, którzy doznają prześladowań z powodu wiary.

Na papieskim profilu na Twitterze zamieszczono w sobotę następujące słowa papieża Franciszka:

„Módlmy się za chrześcijan prześladowanych, często w obliczu zawstydzającego milczenia wielu”.

PAP/RIRM

drukuj