Papież Franciszek: „Nie kradnij” oznacza: kochaj twoimi dobrami, wykorzystaj swoje środki, by kochać

„Nie kradnij” oznacza: kochaj twoimi dobrami, wykorzystaj swoje środki, by kochać – powiedział Ojciec Święty Franciszek. Podczas audiencji ogólnej Papież kontynuował cykl katechez poświęconych Dekalogowi i skupił się na siódmym przykazaniu Bożym.

Ojciec Święty wskazał, że słuchając tego przykazania, myślimy o kradzieży i poszanowaniu własności innych osób. Ale – jak dodał – warto otworzyć się na jego szerszą lekturę, ujmując temat własności dóbr w świetle mądrości chrześcijańskiej.

Papież zauważył, że człowiek, używając dóbr tego świata, powinien uważać rzeczy zewnętrzne, które posiada, nie tylko za własne, ale za wspólne w tym znaczeniu, by nie tylko jemu, ale i innym przynosiły pożytek.

– Człowiek, używając tych dóbr, powinien uważać rzeczy zewnętrzne, które posiada nie tylko za własne, ale jako administrator dóbr. Nikt nie jest absolutnym właścicielem dóbr, jest tylko administratorem dóbr. Posiadanie to odpowiedzialność. Ja jestem bogaty, ale to jest odpowiedzialność, którą posiadam. A wszelkie dobro wykradzione z logiki Bożej i opatrzności jest zdradzone w swym najgłębszym znaczeniu – powiedział papież Franciszek.

Papież zwrócił się także do polskich pielgrzymów.

– Drodzy Bracia i Siostry, w niedzielę przypada setna rocznica niepodległości Polski. Z tej okazji jednoczę się w dziękczynnej modlitwie z wami i wszystkimi waszymi rodakami. Życzę, by naród polski mógł żyć darem wolności w pokoju i pomyślności, budując szczęśliwą przyszłość Ojczyzny w jedności osadzonej na duchowym dziedzictwie przodków i na bratniej miłości. Niech zawsze wam towarzyszy opieka Maryi Królowej Polski i Boże błogosławieństwo – podkreślił Ojciec Święty.

Audiencję Ojca Świętego Franciszka możecie państwo obejrzeć w całości na www.radiomaryja.pl

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl