Papież: Dialog międzyreligijny jest konieczny do utrzymania pokoju

Podczas trwającej, jednodniowej wizyty w Sarajewie, Ojciec Święty Franciszek wziął udział w spotkaniu ekumenicznym, które odbyło się w międzynarodowym centrum franciszkańskim.   

Papież spotkał się z przedstawicielami wyznań religijnych obecnych w Bośni i Hercegowinie. Na wstępie podziękował wszystkim za obecność i zaznaczył, że sam fakt przybycia jest znakiem  dialogu, nad którym wszyscy pracują.

Ojciec Święty pozytywnie ocenił działanie założonej w 1997 r. lokalnej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. W jej skład wchodzą chrześcijanie, muzułmanie i wyznawcy judaizmu.

Sarajewo jest specyficznym miastem pod względem ludności, kultur i religii. Z jednej strony jest to ogromne bogactwo, a z drugiej zagrożenie konfliktami, które miały miejsce na tym terenie. Dlatego – jak stwierdza papież – dialog jest konieczny do zachowania pokoju, zarówno w tym regionie, jak i innych podobnych.

– To nie przypadek, że zrodzenie się Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz innych cennych inicjatyw międzyreligijnych i ekumenicznych nastąpiło pod koniec wojny, jako odpowiedź na potrzebę pojednania i w obliczu konieczności odbudowania społeczeństwa rozdartego konfliktem. Dialog międzyreligijny stanowi bowiem, tutaj, podobnie jak i na całym świecie konieczny warunek pokoju i dlatego jest obowiązkiem wszystkich ludzi wierzących – powiedział Ojciec Święty.

Papież, w rozważaniu nad znaczeniem dialogu międzyreligijnego, wskazał na to, że musi on brać początek w codzienności życia ludzkiego, na którą składają się „radości i smutki, trudy i nadzieje”. Po tym dopiero można skupiać się na głównych tematach dotyczących wiary – zaznaczył Ojciec Święty.

– W dialogu rozpoznajemy i rozwijamy wspólnotę duchową, która jednoczy i pomaga krzewić wartości moralne, sprawiedliwość, wolność i pokój. Dialog jest szkołą człowieczeństwa i czynnikiem jedności, pomagającym budować społeczeństwo oparte na tolerancji i wzajemnym szacunku – podkreślił Ojciec Święty.

Ojciec Święty wyraził uznanie dla dotychczasowej działalności rady i zapewnił, że Kościół Katolicki zawsze będzie wspierał wszelkie działania na rzecz pokoju.

radiovaticana.va/RIRM

drukuj