
Stulecie obecności ojców redemptorystów w Toruniu
Mija sto lat odkąd ojcowie redemptoryście przybyli do Torunia. Swoją posługę w Grodzie Kopernika rozpoczęli we wspomnienie św. Józefa.

Mija sto lat odkąd ojcowie redemptoryście przybyli do Torunia. Swoją posługę w Grodzie Kopernika rozpoczęli we wspomnienie św. Józefa.

W piątek rozpoczął się ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Rodziny. Jego hasło Amoris laetitia, czyli Radość Miłości, nawiązuje do papieskiej adhortacji o tym samym tytule. W piątek swój początek miał również Tydzień Modlitw o Ochronę Życia.

„Aby wierni coraz liczniej odwiedzający to święte miejsce mogli znaleźć w ciszy adoracji, posłudze konfesjonału i w spotkaniu z oddaną życiu ewangelicznemu wspólnotą zakonną odpowiedź na swoje duchowe potrzeby (…), ustanawiam Sanktuarium Świętego Józefa, Obrońcy Miasta Krakowa, w kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie przy ul. Rakowickiej” – czytamy w dekrecie, który ks. abp Marek Jędraszewski przekazał o. Damianowi Sochackiemu OCD, kustoszowi nowo powołanego Sanktuarium.

W niedzielę 21 marca przypada pierwsza rocznica śmierci ks. Piotra Pawlukiewicza. Z tej racji agencja RTCK – rób to co kochasz organizuje uroczystości, w których będzie można uczestniczyć za pomocą internetu. W programie wydarzenia są Msza św., rozmowy ze specjalnymi gośćmi oraz koncert muzyczny utworów do słów ks. Piotra.

W piątek rozpoczyna się ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Rodziny. Jego hasło Amoris laetitia – czyli Radość Miłości – nawiązuje do papieskiej adhortacji o tym samym tytule.

W związku z nieprawdziwymi informacjami oczerniającymi ks. abp. Andrzeja Dzięgę, wielokrotnie publikowanymi w środkach społecznego przekazu, dotyczącymi sprawy CDF Prot. N. 870/2004, ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, b. adwokat w tej sprawie i ks. dr Grzegorz Harasimiak, b. adwokat i pełnomocnik w tej samej sprawie, opublikowali oświadczenie i zaapelowali, aby w mediach nie wprowadzano opinii publicznej w błąd.

Ustanawiając Sanktuarium Świętego Józefa, Mężnego Opiekuna Rodzin w Krakowie-Podgórzu ks. abp Marek Jędraszewski wskazał, że św. Józef jest przykładem tego, że w sytuacji kryzysowej nie wolno się poddawać, ale trzeba ufać Bogu, iść za Jego natchnieniami, mężnie i do końca.

W dobie, kiedy ojcostwo jest podupadłe, kiedy męskość koncentruje się – przepraszam, że tak to określę – na zabawach seksualnych (duża rzesza mężczyzn się na tym koncentruje) – św. Józef pokazuje, że seksualność to jest sprawa zupełnie drugorzędna, że jest coś ważniejszego – opiekuńczość. Proszę zobaczyć, jakim on musiał być opiekunem, że Maryja była mu w pełni posłuszna. On jej nigdy w życiu nie zawiódł. Tu pokazuje mężczyznom drogę – podkreślił dr Jacek Pulikowski w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Rozpoczyna się dziś Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. Inicjatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Akcję wspierają księża biskupi. Więcej informacji o Tygodniu Modlitw o ochronę Życia można znaleźć.

Św. Józef to patron na nasze trudne czasy, który uczy nas szacunku dla ludzkiego życia, troski o rodzinę oraz autentycznej służby, bez której nie da się budować jakiejkolwiek wspólnoty państwowej – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

Ulicami Warszawy przejdzie dziś Męska Droga Krzyżowa. Nabożeństwo ma na celu m.in. wynagrodzenie Bogu i Maryi za zniewagi i profanacje, jakie mają miejsce w Polsce w ostatnim czasie.

Zamiast wolontariuszy – wystawione kosze, w których można będzie zostawić część zakupów. Mimo pandemii Caritas wciąż organizuje pomoc żywnościową dla najbardziej potrzebujących. Już 19 i 20 marca każdy może przyłączyć się do akcji prowadzonej w całej Polsce.
