Otwarto II Synod Archidiecezji Katowickiej

W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach uroczystą Eucharystią, pod przewodnictwem ks. abpa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, zainaugurowano II Synod Kościoła Katowickiego.

Przed Mszą Św. abp Wiktor Skworc spotkał się z przewodniczącymi, członkami oraz konsultorami poszczególnych komisji synodalnych w auli Wydziału Teologicznego UŚ, gdzie podpisał dokument, będący aktem prawnym rozpoczynającym synod.

W uroczystej Eucharystii w katowickiej archikatedrze p.w. Chrystusa Króla licznie wzięli udział kapłani, osoby konsekrowane, przedstawiciele Parafialnych Rad Duszpasterskich, liderzy i członkowie stowarzyszeń, ruchów oraz wspólnot katolickich i wierni, duchowo wspierający prace synodu. Na początku odczytano dekret oficjalnie otwierający II Synod Archidiecezji Katowickiej. Abp Wiktor Skworc w homilii zwrócił uwagę na znaczenie synodu:

– Czas synodalny i posynodalny ma być ożywieniem życia religijnego, jego pogłębieniem oraz pobudzeniem odpowiedzialności za Kościół, która ma się wyrażać w świadectwie i działaniu. (…) Odważne i autentyczne świadectwo życia opartego na wierze jest dziś pilnie potrzebne Kościołowi, całemu społeczeństwu i Ojczyźnie. Jest też ono jednym z najskuteczniejszych środków ewangelizacji.

Metropolita katowicki prosił także archidiecezjan o modlitwę w intencji synodu. Zakończył homilię wezwaniem o moc Ducha Św. na ten szczególny czas:

– Veni Sanctae Spiritus! Z tego wieczernika rozlega się wołanie ku niebu o moc Ducha Świętego. Prosimy: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Śląskiej Ziemi! Niech odnowi ludzkie serca, rodziny, miejsca pracy i wspólnoty kościelne. Niech będzie światłem dla mieszkańców każdego śląskiego domu, każdego familoka i blokowiska. We wszystkich tych miejscach konieczne jest podjęcie nowej ewangelizacji, zgodnie z zasadą: Evangelizari et evangelizare – być ewangelizowanym, by ewangelizować. – powiedział abp Skworc.

Pod koniec Mszy Św. ks. bp Józef Kupny, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, odczytał specjalny list do Ojca Św. Benedykta XVI. Czytamy w nim m.in.:

„Pragniemy wsłuchiwać się z wiarą w to, co Duch Święty mówi naszemu Kościołowi. Wiedząc, że wiara rośnie, gdy jest przeżywana jako doświadczenie miłości i kiedy jest przekazywana jako doświadczenie łaski i radości, będziemy poszukiwali dróg, którymi powinien iść w przyszłość katowicki Kościół.”

Po Eucharystii metropolita katowicki wręczył dekrety nominacyjne członkom najważniejszych komisji synodalnych. Synod diecezjalny to najważniejsze ciało doradcze biskupa. Ma on pomóc w zapoznaniu się z obecną sytuacją Kościoła lokalnego, zweryfikować jego wierność Ewangelii oraz dostrzec problemy, zarówno na poziomie poszczególnych wspólnot istniejących w parafiach, parafii, dekanatów jak i całej diecezji. Następnie ma on doprowadzić do opracowania planu działań, które mają zostać podjęte w dłuższej perspektywie.

Poprzedni synod zakończył się 37 lat temu. Ówczesny ordynariusz katowicki, bp Herbert Bednorz – 23 listopada 1975 roku, w Uroczystość Chrystusa Króla – zamknął obrady I Synodu Diecezji Katowickiej i zatwierdził jego uchwały.

RIRM

            

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl