fot. Monika Tomaszek

Opactwo tynieckie: tradycja i nowoczesność po 65 latach

Przebywam w klasztorze tynieckim już ponad 65 lat. Z takiej perspektywy patrzę na mury naszego kościoła i klasztoru. Kościół odzyskuje dawny blask. Obraz Matki Boskiej powrócił do swojego pierwotnego miejsca, do „ciemnej” kaplicy. Możliwe, że doczekamy się jego koronacji. Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie znów przebywa w absydzie na osi kościoła.

Trwają prace remontowe, wykopaliska i konserwacja. Podobnie jak w przypadku budynków klasztornych: opatówka i skrzydło południowe, zwane wielką ruiną, zostały odnowione i powiększone o część muzealną. Służą one jako mieszkania dla mnichów i licznych gości. W naszym klasztorze odbywa się wiele konferencji, międzynarodowych zjazdów i spotkań. Ich uczestnicy, a także pojedynczy turyści i pielgrzymi, poznają tradycje prawie tysiącletniego opactwa benedyktyńskiego i czerpią z niej to, co dobre.

Każdy z Czytelników, który posiada własny dom, wie, że wymaga on stałej opieki i konserwacji. Tak samo jest z naszym klasztorem. Aktualnie jesteśmy świadkami ciągłych prac konserwatorskich w Opactwie. Jest powiedzenie, że koniec świata nadejdzie, gdy opactwo tynieckie zostanie całkowicie odnowione, więc być może nikt nie spieszy się z zakończeniem prac.

Jeśli chodzi o Tyniec jako osiedle zauważam, że dokonują się ogromne zmiany. Powstało wiele nowych domów, a nawet kilka małych osiedli. Miejscami trudno jest rozpoznać, że to jest ten dawny Tyniec. To wspaniałe! Ogólnie rzecz biorąc, życie wydaje się być lepsze… Jednak ulice nadal pozostają zaniedbane, pomimo zwiększonego ruchu samochodowego. „Zagroziłem” Prezydentowi Miasta, że jeśli umrę przed zakończeniem jego kadencji, a on nie podejmie działań na rzecz poprawy tynieckich ulic, to będę go nawiedzać. Rozumiem, że to trudne zadanie, ale właśnie dlatego mamy inżynierów specjalistów…

Tekst ukazał się na blogu ojca Leona Knabita OSB.

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Leon Knabit OSB

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl