fot. facebook.com/leonknabit

Benedyktyni z Tyńca: Stan ojca Leona Knabita jest stabilny i nie budzi niepokoju

O. Leon Knabit – najstarszy wiekiem członek naszej wspólnoty jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Obecnie przebywa na oddziale zakaźnym jednego z krakowskich szpitali. Jego stan jest stabilny i nie budzi niepokoju – poinformowali w piątek oo. benedyktyni z opactwa w Tyńcu.

Bracia proszą wszystkich o modlitwę o szybki powrót do zdrowia dla ponad 90-letniego o. Leona.

Zakonnik na swoim profilu na FB zamieścił wieczorem wpis: „Drodzy, mam pozytywny wynik badania na obecność SARS-CoV-2. Obecnie przebywam na oddziale zakaźnym w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Proszę o modlitwę i pamiętam w modlitwie o Was wszystkich w tym trudnym czasie…”.

</ div> https://www.facebook.com/leonknabit/posts/3603490626339152

Wiosną tego roku o. Leon Knabit stał się jedną z twarzy kampanii województwa małopolskiego „Dobro jest w Małopolsce. Stop Koronawirusowi!”. W nagraniu upublicznionym przez województwo w internecie 90-letni benedyktyn dawał wskazówki, jaką postawę przyjąć w czasach epidemii COVID-19. Duchowny radził optymizm i cierpliwość. Jego zdaniem w trudnych czasach trzeba pamiętać, że funkcjonować musi zarówno rozum, jak i wiara.

„Rozum mówi, żeby się podporządkować zaleceniom władz sanitarnych i administracyjnych, a wiara mówi, żeby nie wpadać w panikę” – mówił, podkreślając, że w Małopolsce jest dobro, które mówi „stop koronawirusowi”.

Benedyktyni poinformowali w piątek, że o. Leon nie miał kontaktu z nikim spoza wspólnoty przez ostatnie siedem dni, a wspólnota rozpoczyna dziesięciodniową kwarantannę, która potrwa do 8 listopada włącznie i obejmuje teren klauzury klasztornej. W związku z tym w kościele opactwa nie będzie odbywać się Liturgia godzin, nie będzie też odprawiana Msza św. o godz. 6.30.

Kwarantanną nie są objęte inne instytucje obecne na wzgórzu klasztornym, dlatego też nie przestaną funkcjonować w tym czasie. Na zewnątrz klauzury, będzie przebywał o. Wojciech Wójtowicz, mnich, który nie miał styczności z członkami wspólnoty od dwunastu dni i to on będzie celebrował Msze św. wieczorne w kościele opactwa – poinformowali benedyktyni tynieccy.

PAP

drukuj