fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek do pielęgniarzy i pielęgniarek: Dziękuję za służbę dla ludzkości

W obchodzony we wtorek Światowy Dzień Pielęgniarki Papież Franciszek podziękował całemu personelowi na świecie za „służbę dla ludzkości”. W specjalnym orędziu wyraził uznanie dla poświęcenia i odwagi pielęgniarek oraz pielęgniarzy podczas pandemii koronawirusa.

W orędziu opublikowanym przez Watykan Papież przypomniał, że trwa Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia.

„W tym historycznym momencie, naznaczonym światowym kryzysem zdrowia spowodowanym pandemią wirusa COVID-19, na nowo odkryliśmy, że postać pielęgniarki, ale także położnej, ma znaczenie fundamentalne” – napisał Franciszek.

„Codziennie widzimy świadectwo odwagi i poświęcenia pracowników służby zdrowia, zwłaszcza pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy z profesjonalizmem, poświęceniem, poczuciem odpowiedzialności i miłości bliźniego pomagają osobom dotkniętym wirusem, narażając nawet swoje zdrowie” – podkreślił Papież.

Przypomniał, że wielu pracowników służby zdrowia zmarło pełniąc swą służbę. Papież zapewnił o swej modlitwie za nich i za wszystkie ofiary epidemii.

Zauważył, że pielęgniarki i pielęgniarze codziennie „doświadczają traumy, jaką powoduje cierpienie w życiu człowieka”. Nazwał ich „stróżami i sługami życia”, którzy „stosując niezbędne terapie, zaszczepiają odwagę, nadzieję i zaufanie”.

„Waszym profesjonalizmem kieruje odpowiedzialność moralna, która nie sprowadza się do wiedzy naukowo-technicznej, ale jest stale oświecana przez ludzką i humanizującą relację z chorym” – zwrócił się do pielęgniarek i pielęgniarzy.

„Pielęgnując kobiety i mężczyzn, dzieci i starców w każdej fazie ich życia, od narodzin po śmierć, nieustannie słuchacie, nastawieni na to, by zrozumieć, jakie są potrzeby danego chorego w fazie, w jakiej się znajduje” – dodał.

Franciszek wskazał, że nigdy nie wystarcza postępowanie według protokołu, gdyż potrzebny jest wysiłek poświęcania uwagi każdej osobie.

„Jesteście blisko ludzi w kluczowych momentach ich życia, narodzinach i śmierci, chorobach i uzdrowieniach, aby im pomóc przezwyciężyć sytuacje najbardziej traumatyczne. Czasami jesteście blisko nich, gdy umierają, dając pocieszenie i ulgę w ich ostatnich chwilach. Przez to wasze oddanie, należycie do świętych z sąsiedztwa” – napisał.

Wyraził przekonanie, że personel pielęgniarski jest „obrazem Kościoła” jako „szpitala polowego”.

„Dziękuję za waszą służbę dla ludzkości” – podkreślił.

Papież przypomniał, że w wielu krajach pandemia ukazała również liczne braki w poziomie opieki zdrowotnej.

„Dlatego apeluję do szefów państw na całym świecie o inwestowanie w zdrowie jako pierwszorzędne dobro wspólne, umacniając placówki i zatrudniając większą liczbę pielęgniarek, aby zapewnić każdemu odpowiednią opiekę, z poszanowaniem godności każdej osoby” – wezwał.

„Pielęgniarze i pielęgniarki, jak również położne, mają prawo i zasługują na to, aby byli bardziej doceniani i lepiej zaangażowanymi w procesy, które wpływają na zdrowie osób i wspólnot” – napisał.

Franciszek zaapelował o podniesienie ich statusu zawodowego, zapewnienie im odpowiednich narzędzi naukowych, psychologicznych i duchowych do ich kształcenia, a także poprawę ich warunków pracy i zapewnienie im praw, „aby mogli wykonywać swoją służbę z pełną godnością”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl