fot. Tomasz Strąg

Obchodzimy uroczystość Bożego Ciała

Przeżywamy dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywaną także Bożym Ciałem. Tego dnia wierni szczególnie wspominają ostatnią wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.

To okazja do publicznego wyznawania wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, który jest niesiony w procesji do czterech ołtarzy. Tam czytane są fragmenty Ewangelii. Na szczególną tradycję i charakter procesji Bożego Ciała zwraca uwagę ks. prof. Jan Machniak.

– Pomaga zrozumieć, że dzieło zbawcze Chrystusa, Jego obecność w świecie, dotyka wszystkich ludzi. Chrystus przyszedł na świat po to, aby zbawić każdego człowieka. Ta tradycja Bożego Ciała pojawiła się w średniowieczu, kiedy pojawiły się herezje wątpiące o żywej, realnej obecności Chrystusa w tajemnicy chleba i wina. Wtedy Kościół odpowiedział spontanicznie – zabrano Najświętszy Sakrament i ludzie w procesji wyszli na ulice miast, żeby podkreślić swoją wiarę – wskazał ks. prof. Jan Machniak.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ustanowił w 1264 r. papież Urban IV. W Polsce obchodzona jest w pierwszy czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej,

Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W naszym kraju towarzyszy jej tradycyjna oktawa, podczas której organizowane są procesje eucharystyczne.

Konferencja Episkopatu Polski zachęca do publikowania zdjęć i nagrań z  procesji w mediach społecznościowych. Święty Jan Paweł II mówił, że wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – przypomina rzecznik Episkopatu ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik [czytaj więcej].

RIRM

drukuj