O pokój w Syrii

Syryjscy biskupi i kapłani nie przestają apelować o modlitwy w intencji pokoju, o zaprzestanie walk. Z ogarniętego wojną domową kraju ucieka coraz więcej mieszkańców. W samym Libanie odnotowano już 30 tys. uchodźców. Żyją w skrajnym ubóstwie. Syryjscy biskupi proszą o pokój.

– Obecnie jest dla nas bardzo ważne, aby nam, tutaj w Syrii, nie dać poczucia osamotnienia – opublikowała na swojej stronie Międzynarodowa Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zamieściła apel księdza z Damaszku, który w obliczu dramatycznej sytuacji mieszkańców Syrii zapewnia, że pozostanie z powierzonymi mu ludźmi. Kapłan prosi o żarliwą modlitwę w intencji pokoju, o siły i odwagę, by być wsparciem dla innych. – „Nie odejdę. Jestem księdzem na dobre i na złe. Oznacza to, że jestem „ojcem” i muszę pozostać z powierzonymi mi ludźmi” – wyznaje. Opowiada również, że Mszę Świętą odprawia pośród odgłosów strzałów i detonacji ładunków wybuchowych, a nadzieję daje jedynie modlitwa i ukrzyżowany Jezus. „Módlcie się za nas. Módlcie się za naszą teraźniejszość i za naszą przyszłość. Módlcie się, aby to się skończyło i ktoś uratował to, co jeszcze jest do uratowania” – apeluje ksiądz. Sytuacja permanentnego zagrożenia jest trudna dla społeczeństwa ze względu na brak wody, prądu, żywności, pogarsza ją panujący 43-stopniowy upał. Jordania i Turcja zamknęły granice, dlatego Syryjczycy uciekają do Libanu. Tam jednak muszą płacić właścicielom za wynajęcie ziemi, by postawić namiot, ponieważ rząd libański nie zezwala na tworzenie obozów dla uchodźców – mówi Najla Chahda, dyrektorka Caritas w Libanie. 28 lipca, w sobotę, ks. abp Jean-Clément Jeanbart, metropolita Aleppo grecko-melchickiego Kościoła katolickiego zwołał spotkanie ekumeniczne zwierzchników Kościołów wszystkich wyznań i obrządków. – Będziemy modlić się o pokój w Syrii i podejmiemy najpilniejsze kwestie, takie jak: ochrona chrześcijan oraz pomoc humanitarna wszystkim, którzy cierpią. Dodał, że przemoc do niczego nie prowadzi. – Jeśli Zachód chce uczynić coś dobrego dla Syryjczyków, powinien ze wszystkich stron naciskać na konieczność dialogu – mówił wcześniej agencji Fides metropolita, który w czwartek spotkał się z biskupami, by szukać dróg pomocy i rozwiązania konfliktu. Arcybiskup Jeanbart wyraził swe obawy, że jeśli przyjdzie fundamentalistyczny rząd czy islamska teokracja, utracą wolność dawania świadectwa wiary, wolności religijnej, wolności wyznania, nieodzownej, by być obywatelami narodu.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl