fot. tvpparlament.pl

O małżeństwie i rodzinie w Madrycie

Apostolski Trybunał Roty Rzymskiej i Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Św. Damazego zorganizowali w Madrycie dwudniowe spotkanie poświęcone małżeństwu i rodzinie w świetle ostatnich dokumentów papieża Franciszka. Spotkało się ono z dużym zainteresowaniem.

Małżeństwo i rodzina w świetle eklezjologii papieża Franciszka, reforma procesu o unieważnienie małżeństwa oraz sytuacja osób rozwiedzionych i żyjących w powtórnych związkach to niektóre z tematów madryckiego spotkania. Szczególne zainteresowanie budzi interpretacja VII rozdziału Amoris Laetitia. Spotkanie koordynuje ks. Pio Vinto Pinto, emerytowany dziekan Roty Rzymskiej.

„Jest to spotkanie na temat małżeństwa i rodziny, które organizuje Rota Rzymska w różnych krajach i na różnych kontynentach, aby promować duszpasterstwo małżeństwa i rodziny. Chodzi przede wszystkim o zastosowanie praktyczne. Podawane są pewne zasady teoretyczne, ale ukierunkowane na zastosowanie praktyczne wynikające z motu proprio papieża Franciszka o nowym procesie deklaracji nieważności małżeństwa, a także z adhortacji Amoris Laetitia. Chodzi o to, by zobaczyć jak można te wszystkie zasady, które Papież przedstawia w tych dokumentach wprowadzić w życie” – mówi prof. Roberto Serres, dziekan wydziału prawa kanonicznego.

 

Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie. Wzięło w nim udział wielu adwokatów, sędziów oraz odpowiedzialnych za duszpasterstwo rodzin.

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

 

drukuj