Bardzo potrzebna nominacja

Wypowiedź ks. bp. Ignacego Deca, pasterza diecezji świdnickiej na temat wyboru ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia na delegata KEP do spraw TV Trwam.

Jest to nominacja bardzo pozytywna i potrzebna. Ona wskazuje na współpracę TV Trwam z Episkopatem. Wiadomo, że Radio Maryja, Tv Trwam nie są własnością Episkopatu. KEP  nie jest podmiotem, który powołał te media, ale Fundacja Lux Veritatis. TV Trwam pełni misję ewangelizacyjną, dlatego Episkopat nie może się odciąć od tych ogólnopolskie mediów i wyraża wdzięczność, że udało się je stworzyć.

Audio MP3
Pobierz

Ks. abp Józef Michalik wielokrotnie o tym mówił. Również ostatnia wypowiedź jest utrzymana w takim tonie. Powiedziano wyraźnie, że Kościół jest większy od fundacji. Jednocześnie wyrażone zostało uznanie dla redemptorystów, że potrafili takie dzieło stworzyć. Episkopat się nie odcina, ale jest wdzięczny i proponuje bliższą współpracę.

Wybór ks. bp. Głódzia jest też właściwy, bo on wiele lat był w Zespole Wspierania Radia Maryja. Teraz jego kadencja wygasła. Na jego miejsce został wybrany ks. abp Dzięga. Powstała więc okazja by go wybrać jako delegata TV Trwam. Myślę, że to wskazuje na jeszcze większe zbliżenie Konferencji Episkopatu do TV Trwam. Proponowanie bliższej współpracy, jeżeli chodzi o funkcjonowanie tej telewizji z podkreśleniem zasługi, z wyrażeniem uznania dla dotychczasowej działalności, która dla Kościoła jest wielką pomocą w Ewangelizacji.

Myślę, że ten list, który skierował pan przewodniczący Dworak do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – nie znam jego całej treści,  ale koniec był czytany – został napisany pod wpływem ostatnich wydarzeń, które dzieją się w Polsce. Oni też mają świadomość, że marsze protestacyjne, podczas których wyrażana jest dezaprobata wobec dyskryminacji TV Trwam mają swoje znaczenie.

Zwłaszcza ten ogólnopolski marsz, który się odbył 29 września w Warszawie. Widać gołym okiem, że w tej chwili ta sprawa musi być rozwiązana. Jeżeli do tego nie dojdzie protesty będą dalej trwać. Myślę, że taka była intencja listu Konferencji Episkopatu. KEP musi być też ostrożna żeby nie dać się wciągnąć w dyskusję, która doprowadziłaby do tego, że obwiniano by Episkopat.

Jest to szansa dla Krajowej Rady, próba wyjścia z sytuacji. Jest podjęty dialog z KEP i tam jest pytanie o związek telewizji z Episkopatem. Było też pytanie o katolickość, czy Episkopat uznaje, że to co emituje TV Trwam zgadza się z nauką Kościoła i czy jest to działalność katolicka. Chyba o to chodziło w tym liście. Episkopat jest zobowiązany dać odpowiedź. Dlatego podczas posiedzenia KEP wznowiliśmy dyskusję na ten temat.

Wypowiedź ks. bp. Ignacego Deca dla Radia Maryja.

drukuj