[NASZ TEMAT] Ks. bp J. Mazur: Jesteśmy winni odpowiedzieć miłością na miłość Jezusa Chrystusa

„Uznaj człowiecze coś wart i uznaj coś winien”. Jezus oddał życie na krzyżu, z miłości. Jesteśmy winni odpowiedzieć miłością na miłość. Niech Duch Święty nas w tym umacnia. Zachęcam do wzięcia Ewangelii i wczytanie się w Mękę Pańską, rozważajcie w domowym Kościele – powiedział w wyemitowanym na antenie TV Trwam reportażu „Nie traćmy nadziei” ks. bp Jerzy Mazur, biskup diecezji ełckiej.

Wielki Tydzień przeżywamy w innej atmosferze, w innej rzeczywistości. Szukamy sposobu, jak najlepiej przeżyć, przezwyciężyć te trudne dni. Jako ludzie wierzący nie możemy tracić nadziei – zaczął ks. bp Jerzy Mazur.

– Jezus powiedział: „Jestem z wami aż do skończenia świata”. Dlatego też szukajmy sposobu, jak najlepiej przygotować się ze zmartwychwstałym Chrystusem – wskazał biskup diecezji ełckiej.

Ks. bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, przytoczył cztery punkty, których przestrzeganie pomoże nam dobrze przeżyć Triduum Paschalne.

– Po pierwsze, dbajmy o to, by być w stanie łaski uświęcającej. Jeśli nie możemy się wyspowiadać, wzbudźmy głęboki akt żalu i wyznajmy Jezusowi miłość oraz postanówmy, że kiedy tylko będzie to możliwe, skorzystamy ze spowiedzi. Po drugie, uczestniczmy w Triduum Paschalnym, oczywiście poprzez pośrednictwo mediów. Po trzecie, pamiętajmy o modlitwie osobistej, rodzinnej, żeby więcej w tym tygodniu czytać Pisma Świętego, szczególnie czytać opis męki Chrystusa. I wreszcie, bądźmy razem, choć nie możemy być blisko. Jest telefon, spróbujmy się porozumieć z tymi, którzy są teraz w swoich mieszkaniach, aby także w ten sposób stworzyć wspólnotę Kościoła  – akcentował ks. bp Adrian Galbas.

Ks. bp Jerzy Mazur przypomniał, że Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Eucharystii.

– Przeżywamy w Polsce właśnie rok Eucharystii, która buduje Kościół. Spotykamy się z Jezusem obecnym w Eucharystii. On jest żywy i prawdziwy. Spotykajmy się z nim, nawet, kiedy nie możemy być na Mszy św. Idźmy na chwilę adoracji, przyjmujmy Komunię duchową – powiedział duchowny.

W Wielki Piątek stańmy pod krzyżem. Zachęcam, abyście adorowali krzyż w waszych domach. Nie będzie takiej możliwości w kościele, ale w domu rodzinnym ustawcie krzyż na stoliku, zapalcie świece, adorujcie krzyż, wpatrujcie się w Jezusa – kontynuował.

– Uczcie się mądrości krzyża. Jezus mówi do nas wszystkich: „Kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje”. Stawajcie pod krzyżem i wpatrując się powtarzajcie za św. Augustynem: „Uznaj człowiecze coś wart i uznaj coś winien”. Jak wielką wartość w oczach Boga każdy z nas ma, że sam Syn Boży oddał życie na krzyżu, abyśmy mogli żyć. Jezus zrobił to z miłości. Jesteśmy winni odpowiedzieć miłością na miłość. Niech Duch Święty nas w tym umacnia. Zachęcam też w tym dniu do wzięcia Ewangelii i wczytanie się w Mękę Pańską. Rozważajcie to w domowym Kościele – zaapelował biskup diecezji ełckiej.

Ks. bp Jerzy Mazur zachęcił do pójścia do Grobu Pańskiego w Wielką Sobotę. Jak zaznaczył, „może nie będzie możliwości poświęcenia pokarmów, ale będzie modlitwa”.

– Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał. Żyjmy tym. Jezus Chrystus jest Panem i Królem, życiem i zmartwychwstaniem naszym. Obyśmy powtarzali, że radością naszą jest Chrystus zmartwychwstały. Kiedy nie będziemy mogli uczestniczyć w Wielką Sobotę w liturgii, w Wigilii Paschalnej, weźmy Biblię do ręki – powiedział duchowny.

Na zakończenie biskup diecezji ełckiej wskazał, abyśmy „mieli nadzieję i żyli tą nadzieją, że Chrystus jest z nami”.

– On jest w ludziach cierpiących, w tych, którzy umierają. On jest w tych, którzy się opiekują. Jest w zarażonych wirusem. On jest z nami i jest dla nas źródłem nadziei. Na te Wielkanocne Święta Zmartwychwstania Pana życzę wszystkim spotkania się z Chrystusem zmartwychwstałym, bo bez niego nic nie możemy uczynić. Dla Boga nie ma nic niemożliwego – podkreślił ks. bp Jerzy Mazur.

radiomaryja.pl

drukuj