PAP/Waldemar Deska

Na Jasnej Górze trwają rekolekcje Episkopatu Polski

Pod hasłem „Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” na Jasnej Górze trwają rekolekcje Episkopatu Polski. Biskupi codziennie uczestniczą we Mszy św., modlitwie brewiarzowej oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu i Apelu Jasnogórskim. Środa jest dla nich tradycyjnie dniem sakramentu pokuty i pojednania.

W ciągu czterech dni księża biskupi wysłuchają łącznie ośmiu konferencji poświęconych Eucharystii. Tegoroczne nauki prowadzi o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego.

Eucharystia to centrum życia Kościoła i naszej wiary – powiedział w rozmowie z portalem jasnagora.com ks. abp Józef Michalik, arcybiskup senior Archidiecezji Przemyskiej.

– Patrząc w Eucharystię, odkrywamy własną godność, że człowiek wart był śmierci, zmartwychwstania i pozostania Jezusa jako pokarmu w Najświętszej Eucharystii. Nie może rytm życia wiary rozwijać się bez stałego kontaktu z Najświętszą Eucharystią. Nawet jeśli człowiek ma jakąś przeszkodę w przystąpieniu do komunii świętej, tęskni za tym spotkaniem, jeśli nie wyziębi się ta wiara. Dlatego rodzice, dziadkowie i my wszyscy powinniśmy doceniać ten wielki dar obecności Boga dla nas, dla Ciebie, dla mnie – podkreślił.

Rekolekcje biskupów po raz pierwszy odbyły się na Jasnej Górze w 1946 roku. Zwyczaj dorocznych rekolekcji wprowadził na stałe do kalendarza Episkopatu Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński.

 

RIRM

drukuj