fot. flickr.com

Francja: Do domu spokojnej starości nie przyjęto zakonnicy z powodu odmowy zdjęcia habitu

Dom spokojnej starości w miejscowości Vesoul we wschodniej Francji odmówił przyjęcia ponad siedemdziesięcioletniej zakonnicy. Powodem było to, że siostra zakonna nie zgodziła się na zdjęcie habitu oraz kornetu.

Ośrodek stwierdził, że ze względu na jego zasadę laickości nie akceptuje się w nim żadnych ostentacyjnych znaków przynależności do wspólnoty religijnej – informuje portal pch24.pl, powołując się na francuskie media.

W ocenie ks. prof. Pawła Bortkiewicza, etyka, odmówienie przyjęcia zakonnicy do ośrodka ze względu na jej habit, świadczy o tym, że mamy obecnie do czynienia ze ,,zdziczeniem cywilizacji”. Kapłan wskazał, że odrzucając w imię laicyzacji znaki obecności Boga, odrzuca się tu też człowieka.

– To jest bardzo przerażająca oznaka zdziczenia naszej cywilizacji. Oczywiście, że żyjemy w społeczeństwach, które są zlaicyzowane, przy czym właśnie zarówno laicyzacja, jak i problem autonomii Kościoła i państwa są pojęciami bardzo niejednoznacznymi. Nie wnikając tutaj w szczegóły, na pewno jednak laicyzacja nie może oznaczać dyskryminacji człowieka wierzącego. Skoro społeczeństwa zachodnie godzą się jednocześnie na okazywanie emblematów innych religii niezwiązanych z naszym dziedzictwem kulturowym, no jest to wyrazem jakiegoś nieporozumienia najoględniej mówiąc – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Siostra zakonna, której odmówiono przyjęcia do ośrodka, większość życia spędziła w klasztorze w Drome. Na listę oczekujących do domu socjalnego dla osób starszych w Vesoul trafiła w styczniu bieżącego roku.

W lipcu poinformowano ją o akceptacji złożonego przez nią wniosku, ale postawiono jeden warunek. Zakonnica miała zdjąć noszony przez siebie habit. Po tym, jak nie wyraziła na to zgody, nie przyjęto ją pod dach ośrodka.

RIRM

drukuj