fot. PAP/EPA

N. Djoković: Najpierw jestem chrześcijaninem, potem sportowcem

Novak Djoković, najlepszy tenisista, który jest najwyżej notowany w rankingu ATP, nigdy nie stracił z oczu swoich korzeni. Sportowiec podkreśla także wiarę chrześcijańską. W ostatnich dniach światowe media wiele mówią o sportowcu z Serbii, któremu Australia odmówiła wizy i udziału w Australian Open. Udział sportowca w turnieju nadal pozostaje pod znakiem zapytania, choć sąd uznał decyzję o jego zatrzymaniu za nieuzasadnioną.

Novak Djoković po przylocie do Australii przebywał kilka dni w hotelu dla azylantów po tym, jak odmówiono uznania zaświadczenia o zwolnieniu ze szczepienia przeciw COVID-19 i nie wydano wizy. W poniedziałek australijski sąd uznał decyzję za nieuzasadnioną i anulował areszt, jednak minister ds. emigracji – mimo wyroku sądu – może wydać decyzję o unieważnieniu wizy Novaka Djokovicia i deportacji Serba z kraju.

Niektóre media krytykowały postawę sportowca. Inne przypominały z kolei odwagę, wyraźne poglądy i bezkompromisowość tenisisty.

Novak Djoković chętnie dzieli się swoim majątkiem i angażuje w działalność społeczną i charytatywną – poinformował portal Aleteia.

W minionym roku jego fundacja, której jest jednym z głównych darczyńców, sfinansowała remont szkoły w Požega w Serbii. W 2015 roku fundacja sportowca zobowiązała się wobec Banku Światowego do wspierania edukacji i opieki zdrowotnej dzieci i młodzieży w jego kraju. Tenisista otworzył również restaurację w Serbii, która oferuje darmowe posiłki bezdomnym i potrzebującym w kraju, w którym wiele osób po latach boryka się z konsekwencjami wojny.

– Zarobiłem wystarczająco, by wyżywić całą Serbię. Myślę, że zasłużyli na to po wsparciu, jakie od nich otrzymałem – napisał w jednym z komunikatów prasowych.

Novak Djoković nie ukrywa swojej wiary. Często można go zobaczyć z krzyżem na piersi czy wykonującego znak krzyża. Sportowiec od lat włączał się we współfinansowanie renowacji zniszczonych świątyń w swojej ojczyźnie.

„To najważniejszy tytuł w moim życiu, bo przed byciem sportowcem, jestem ortodoksyjnym chrześcijaninem” – podkreślił w kwietniu 2011 roku, gdy odbierał z rąk Ireneusza, patriarchy Serbskiego Kościoła Prawosławnego, order św. Sawy I stopnia, najwyższą nagrodę nadawaną przez serbską cerkiew.

Australia jest krajem, który stosuje segregację sanitarną. Status osoby w pełni zaszczepionej jest wymogiem wjazdu do kraju, a także obowiązuje podczas turnieju Australian Open 2022. Mimo, że sportowiec informował o przebyciu COVID-19 i otrzymał zaświadczenie o zwolnieniu ze szczepienia przeciw chorobie, jego udział w Australian Open nadal pozostaje pod znakiem zapytania.

DoRzeczy.pl/marsz.info/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl