fot. PAP/EPA

Modlitwa Anioł Pański z Ojcem Świętym

Bez prawdy, którą jest sam Chrystus, nie można znaleźć właściwego ukierunkowania życia – powiedział Ojciec Święty Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański na placu Świętego Piotra w Watykanie.

W swoim rozważaniu Ojciec Święty nawiązał do Ewangelii opisującej spotkanie Pana Jezusa z uczniami, którzy wrócili ze swojej pierwszej misji. Tak wielu ludzi przychodziło do nich, że niemieli nawet czasu na odpoczynek. Pan Jezus polecił uczniom, by udali się na pustkowie i odpoczęli. Tłum jednak zobaczył opływającą łódź i wyprzedził ich. Pan Jezus widząc wielki tłum zlitował się i zaczął nauczać.

– Oto pierwszy chleb, jaki Mesjasz daje głodnemu i zagubionemu tłumowi: chleb słowa. Wszyscy potrzebujemy słowa prawdy, które by nas prowadziło i oświecało nam drogę. Bez prawdy, którą jest sam Chrystus, nie można znaleźć właściwego ukierunkowania życia – mówił Papież.

Kiedy oddalamy się od Jezusa i od jego miłości, gubimy się, a egzystencja zamienia się w rozczarowanie i niezadowolenie – dodał papież Franciszek.

– Mając Jezusa u boku możemy bezpiecznie iść naprzód, możemy przezwyciężyć próby, postępujemy w miłości do Boga i do bliźniego. Jezus uczynił siebie darem dla innych, stając się w ten sposób wzorem miłości i służby dla każdego z nas – powiedział Ojciec Święty.

Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty zwrócił się ze stanowczym apelem do społeczności międzynarodowej o podjęcie działań, aby nie powtarzały się katastrofy łodzi z migrantami, którzy próbują dostać się na stary kontynent. Papież zaapelował też o zapewnienie migrantom bezpieczeństwa, poszanowania praw i godności.

– W minionych tygodniach dotarły dramatyczne doniesienia o rozbiciu się i zatopieniu łodzi pełnych imigrantów na wodach Morza Śródziemnego. Wyrażam ubolewanie w obliczu tych tragedii i zapewniam o mej pamięci i modlitwie w intencji osób zaginionych oraz ich rodzin – wskazał papież.

Ojciec Święty pozdrowił też pielgrzymów z Polski, w tym młodzież z diecezji pelplińskiej, która przybyła do Watykanu z Asyżu z modlitewną sztafetą w intencji najbliższego Synodu Biskupów. Odbędzie się on w październiku i będzie poświęcony młodzieży.

TV Trwam News/RIRM

drukuj