Moc w niemocy

Moc Boga ukryta jest w Jego słabości – podkreślił ks. abp Henryk Hoser podczas wielkopostnych rekolekcji dla pracowników służby zdrowia. Biskup warszawsko-praski głosił konferencje w podziemiach katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana.

W czasie Mszy św. ks. abp Hoser powiedział, że kluczem do zrozumienia wiary i własnej tożsamości jest odpowiedź na pytanie: Kim jest dla mnie Chrystus? – Ogłoszony niebawem świętym Jan Paweł II uczył nas, że nie można zrozumieć człowieka w jego pełni i wszystkich wymiarach bez wniknięcia w tajemnicę Jezusa Chrystusa, a więc w tajemnicę Boga i człowieka jednocześnie – przypomniał kaznodzieja.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej przypomniał, że tym, co otwiera nas na Boga i na drugiego człowieka, jest pokora. – Kiedy uświadomimy sobie granice naszego poznania, naszych możliwości, wówczas stwarzamy miejsce dla działania Boga. Człowiek, który czuje się samowystarczalny, który uważa, że wszystko ma i wszystko potrafi, nie jest w stanie wejść w kontakt z Bogiem, bo brakuje mu prawdy o sobie, czyli pokory – zaznaczył biskup warszawsko-praski.

– Moc Boga ukryta jest w Jego niemocy. Przykładem jest śmierć Chrystusa na krzyżu, gdy jest w skrajnej niemocy stanu terminalnego, potwornie wycieńczony u skraju sił, oddając Ducha Bogu dokonał zbawienia świata, pokonując śmierć. Właśnie wówczas ukazał, że w tej skrajnej niemocy jest ogromna moc. Podobnie dzieje się w naszym życiu – zauważył ks. abp Hoser.

Zachęcał pracowników służby zdrowia, informuje KAI, aby szukali autentycznej mądrości, której źródłem jest sam Bóg. – Przy coraz większej wiedzy i zdolnościach inteligencji współczesny człowiek coraz bardziej traci zdolność mądrości, które przecież też jest częścią Bożego obrazu w nim. Aby zatem nie zagubić się w tym świecie, powinniśmy znać swoje wnętrze, ponieważ jeżeli grzeszymy, to najczęściej korzystając z mocnych stron naszej osobowości – stwierdził kaznodzieja.

– Mądrość pozwala nam także odnaleźć sens naszego życia nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Znajdujemy wówczas jakieś światło w tunelu i widzimy cel, do którego zmierzamy. Im jest on bardziej odległy i im poprzeczka jest wyżej postawiona, tym życie staje się bardziej harmonijne, zwięzłe i logiczne.

Odwołując się do przypowieści o pannach roztropnych i nierozsądnych, ks. abp Hoser przestrzegał pracowników służby zdrowia przed koncentrowaniem się tylko na własnej pracy i osiągnięciach zawodowych. – Nie zapominajmy, że konsekwencje naszych wyborów i zachowań sięgają daleko poza granice naszego ziemskiego życia. Nie znamy także dnia ani godziny naszej śmierci, a jak uczy nas Biblia, życie więcej znaczy niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie. Stąd tak ważna jest postawa czuwania – podkreślił kaznodzieja.

Wskazując jednocześnie na przykład biblijnych ptaków i lilii, które nie pracują, a Bóg je żywi i przyodziewa, hierarcha zachęcał do zawierzenia się Bożej Opatrzności, która jest manifestacją Jego mądrości.

NaszDziennik.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl