fot. PAP/EPA

Minął pierwszy tydzień od rozpoczęcia Synodu

W trwającym już od tygodnia Synodzie Biskupów na temat rodziny dzisiejsza niedziela jest dniem wolnym. Ojcowie synodalni zakończyli już dyskusję nad dwoma pierwszymi jego etapami, mianowicie analizą wyzwań stojących przed rodzinami oraz wskazaniami płynącymi z Biblii i nauczania Kościoła. Trzecim polem dyskusji będą konkretne problemy duszpasterskie.

Podsumowując pierwszy tydzień obrad Synodu przewodniczący Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki powiedział Radiu Watykańskiemu, że w ostatnich latach obserwuje się pewną ewolucję trudności, z którymi muszą się zmierzyć współczesne małżeństwa i rodziny.

Podczas ubiegłorocznego Synodu na temat rodziny mówiono o zupełnie podobnych trudnościach. Ich lista właściwie się nie wydłużyła. Natomiast wydłużyło się to, co można nazwać narośnięciem intensywności samych tych trudności. Postęp sekularyzmu z jednej strony i neoliberalizmu z drugiej, i pewnie nie tylko to, sprawiło, że odsunięto Pana Boga na bok i bierze się go poza nawias. I wtedy pojawiają się te trudności, które są coraz bardziej widoczne. Tam gdzie jest sekularyzm, gdzie jest neoliberalizm, zwłaszcza gdzie w odniesieniu do kwestii ekonomii i gospodarki znajduje swoje mocne oparcie, tam człowiek staje się coraz bardziej bezbronny – zaznaczył  ks. abp Stanisław Gądecki.

„Sam okres poprzedzający małżeństwo stał się bardzo trudny, dlatego że praktycznie i konkubinaty, i życie bez żadnego związku, bez żadnych zobowiązań, strach przed zawarciem małżeństwa, przesuwanie granicy, momentu zawierania ślubu, to wszystko razem pokazuje, że już w punkcie wyjścia ta młoda generacja wydaje się zdystansowana wobec samego małżeństwa i rodziny różnie to tłumacząc: że nie są zdolni, że nie nauczyli się odpowiedzialności za drugiego człowieka. Być może też to zapatrzenie się w siebie i w samorealizację sprawia, że właściwie człowiek staje się w pewnym sensie niezdolny do miłości ofiarnej” – powiedział ks. abp Gądecki.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj