Międzynarodowy Kongres Terezjański

Na Papieskim Uniwersytecie w Salamance dobiega końca Międzynarodowy Kongres Terezjański. Odbywa się on pod hasłem „Historia, literatura i myśl” i jest pierwszym wielkim wydarzeniem, które wpisuje się w obchody 500-lecia urodzin św. Teresy.

W kongresie bierze udział 180 osób z wielu krajów świata. Jego celem jest ukazanie związku pomiędzy mistyką, nauką, kulturą i działalnością kościelną. „Święta Teresa jest wciąż aktualną”, podkreślił prof. Ángel Galindo, rektor uniwersytetu.

„Dzisiejsza nauka jest ukierunkowana na poszukiwanie inteligentnego ducha człowieka, na sferę filozoficzną i ludzką. Mistyka św. Teresy, podobnie jak innych wielkich mistyków XV w., należy do najwyższej sfery uczucia i refleksji ludzkiego rozumu”- dodał prof. Ángel Galindo.

Poszczególne wystąpienia poświęcone były czasom św. Teresy, jej zdolnościom literackim i, przed wszystkim, jest doświadczeniu mistycznemu, które przemawia do ludzi wszystkich czasów.

– Mistyka św. Teresy ściśle związana z troskami dzisiejszego człowieka. Chodzi o mistykę rzeczy konkretnych, o rachunki, które trzeba zapłacić na koniec miesiąca, o klasztory, które są zakładane bez grosza – mówi o. Emilio Martínez, wikariusz generalny karmelitów bosych i przewodniczący komisji obchodów 500-lecia urodzin św. Teresy.
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl