Międzynarodowa Konferencja Naukowa Kanonistów w Kielcach

„Przynależność do Kościoła a uczestnictwo wiernych w życiu publicznym” to temat Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów, która w tym roku odbędzie się w dniach od 6 do 7 września w Kielcach.

Tego rodzaju konferencje odbywają się rokrocznie – co roku w innej stolicy biskupiej; zostały zorganizowane już m.in.: w Gdańsku, Częstochowie, Łodzi czy Wrocławiu. Tegoroczna – objęta patronatem przez ks. bp. prof. dr. hab. Kazimierza Ryczana – odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach na ul. Jana Pawła II nr 7 w Auli im. Biskupa Czesława Kaczmarka. Dziś do Kielc przybywają uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów, by w piątek (6 września) zainaugurować spotkanie o godz. 9.00.

– Temat tegorocznej konferencji „Przynależność do Kościoła a uczestnictwo wiernych w życiu publicznym” jest tematem bardzo aktualnym. Myślę, że ta konferencja będzie interesująca. Do udziału w niej, zgłosiło się już około 150 chętnych. Uczestnicy to kanoniści – ci, którzy prowadzą wykłady z prawa kanonicznego na wydziałach teologicznych m.in.: w Warszawie, Krakowie czy Lublinie, jak również w seminariach duchownych; a także pracownicy kurii, sądów biskupich – nie tylko duchowni, ale także świeccy, których przybywa coraz więcej, jeśli chodzi o udział w naszych konferencjach – powiedział ks. profJózef Krukowski, prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

Jak podkreśla ksiądz profesor – celem konferencji jest pogłębianie świadomości w społeczeństwie polskim, zarówno wobec zasad prawa kanonicznego, jak i prawa polskiego dotyczących życia religijnego w naszym społeczeństwie.

W konferencji wezmą udział: ks. abp prof. dr hab. Andrzej Dzięga, arcybiskup szczecińsko-kamieński, przewodniczący Komisji Prawnej KEP; ks. bp dr Marian Florczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców, członek Rady KEP ds. Społecznych; ks. bp dr Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski; ks. bp dr Ryszard Kasyna, biskup pelpliński; ks. bp prof. dr hab. Artur Miziński, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej; ks. bp Antoni Dziemianko, biskup piński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Białorusi; ks. bp dr Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej.

Już po raz trzeci w konferencji weźmie udział ks. kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, który kieruje działalnością ustawodawczą w Kościele – akcentuje ks. prof. Józef Krukowski.

– To bardzo ważna osoba, która jest jednocześnie wielkim przyjacielem Polski i polskich kanonistów. W tym roku ksiądz kardynał poruszy temat „Wiara istotnym elementem przynależności do Kościoła. Aspekty teologiczno-prawne” – wskazał prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

Podczas konferencji głos zabiorą także ks. prof. dr hab. Zbigniew Janczewski, ks. prof. dr hab. Wojciech Necel, ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, ks. dr Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej, który powie nt. wyłączenia wiernych ze wspólnoty z Kościołem. Kolejnymi prelegentami będą ks. prof. dr hab. Leszek Adamowicz, ks. prof. dr hab. Piotr Majer, ks. prof. dr hab. Krzysztof Warchałowski oraz dr Paweł Sobczyk, który będzie mówił nt. problemów dotyczących realizacji prawa rodziców do religijnego i moralnego wychowania dzieci w szkole publicznej w Polsce.

Program konferencji [czytaj]

Jak podkreśla ks. profJózef Krukowski, prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich – zagadnienia konferencji rozpatrywane będą zarówno w aspekcie teologicznym, jak i prawnym.

– Bierzemy pod uwagę zarówno zasady prawa kanonicznego jak i prawa polskiego, ponieważ zagadnienie dotyczące udziału wiernych w życiu publicznym jest przedmiotem regulacji prawnych nie tylko prawa kanonicznego, ale i prawa polskiego oraz prawa międzynarodowego. Zarówno prawo kanoniczne, jak i międzynarodowe gwarantuje obecnej wartości miejsce w życiu publicznym; wbrew ideologicznej tendencji ze strony neoliberalizmu czy dawnego komunizmu, który dąży do eliminacji religii z życia publicznego i udziału katolików w życiu publicznym, a także obecności wartości religijnych w miejscach publicznych – w szczególności symboli religijnych. Usuwanie wartości religijnych jest sprzeczne z obowiązującym prawem, dlatego my – jako katolicy mamy prawo domagać się tej obecności wartości religijnych w życiu publicznym. Na te tematy dot. zasad, podstaw prawnych, jak również realizacji tych zasad w życiu w Polsce i w Europie będziemy dyskutować – akcentuje ks. prof. Józef Krukowski.

Organizatorami spotkania są m.in.: Stowarzyszenie Kanonistów Polskich, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, Świętokrzyski Instytut Teologiczny w Kielcach.

Patronat medialny nad konferencją objęło m.in.: Radio Maryja, TV Trwam i „Nasz Dziennik”.

W przyszłym roku, miejscem konferencji będą prawdopodobnie Katowice.

 

Wypowiedź ks. prof. Józefa Krukowskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl