fot. PAP/Jerzy Ochoński

Litwa: rozpoczął się odpust Matki Boskiej Ostrobramskiej, czyli Opieki

Modlitwa różańcowa w wileńskiej Kaplicy Ostrobramskiej w języku litewskim i polskim rozpoczęła w sobotę po południu odpust Matki Bożej Ostrobramskiej, czyli Opieki, który potrwa przez osiem najbliższych dni.

Hasłem tegorocznego odpustu są pierwsze słowa najstarszej, pochodzącej z III w., modlitwy do Najświętszej Maryi Panny „Pod Twoją obronę uciekamy się”. W ciągu ośmiu modlitewnych dni zostanie odprawionych ponad 40 Mszy świętych w dziewięciu językach.

„Opieki to nie święto jedynie naszej parafii, lecz całego kraju, całego kościoła na Litwie” – powiedział ksiądz prałat Kestutis Łatoża. Podkreślił, że na ten odpust przyjeżdżają wierni z całego kraju, pielgrzymi z zagranicy, m.in. z Polski.

„Czeka na nas wyjątkowe spotkanie z Matką Miłosierdzia” – wskazał ksiądz Łatoża.

W czasie odpustu Msze święte odbywają się w kościele św. Teresy, przylegającym do Kaplicy Ostrobramskiej, która jest zbyt mała, by zmieścić wszystkich wiernych.

W kaplicy odprawiane są natomiast Msze święte w językach ukraińskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim, niemieckim. Są one kierowane przede wszystkim do mieszkających na Litwie obcokrajowców.

Od lat na Opieki przyjeżdża duża zorganizowana grupa z Białorusi z księżmi, z własnym chórem. Wierni z Białorusi swój dzień będą mieli za tydzień, w przyszłą sobotę. Mszę świętą odprawi przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Każdy dzień odpustu ma własne intencje. Przewidziane są modlitwy za rolników, urzędników państwowych, polityków, dziennikarzy, osoby chore, za księży i osoby konsekrowane, młodzież.

W ciągu najbliższego tygodnia odbędą się dwie nocne adoracje Najświętszego Sakramentu z Kaplicy Ostrobramskiej.

Wzorem lat poprzednich, przez wszystkie dni odpustu, Msze święte w języku polskim o godz. 13.00 (12.00 w Polsce) będą transmitowane na żywo za pośrednictwem portalu Radia Znad Wilii (zw.lt). Natomiast Msze święte w języku polskim o 17.00 (16.00 w Polsce) można będzie oglądać za pośrednictwem portalu wilnoteka.lt.

Od stuleci święto Opieki Matki Boskiej obchodzone jest w tygodniu, w którym przypada 16 listopada – dzień wspomnienia Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Ostra Brama to jedna z bram wjazdowych w fortyfikacjach miejskich wzniesiona w XVI wieku. Pierwotnie nosiła nazwę Bramy Krewskiej albo Miednickiej, gdyż droga prowadziła w kierunku Krewa i Miednik. Te nazwy jednak nie przetrwały. Nazwa Ostra Brama prawdopodobnie wiąże się z konstrukcją murów obronnych miasta, które dawniej zbiegały się z dwóch stron pod kątem ostrym.

W XVII w. karmelici bosi, którzy tuż obok bramy wjazdowej wybudowali kościół św. Teresy, umieścili w niszy bezpośrednio nad bramą od strony miasta obraz Matki Boskiej. Dopiero później wybudowano kaplicę. Autor obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, namalowanego na siedmiu deskach dębowych, nazywanego też ikoną, nie jest znany.

Koronacja obrazu papieskimi koronami odbyła się 2 lipca 1927 roku na Placu Katedralnym w Wilnie. Dokonał jej metropolita warszawski ksiądz kardynał Aleksander Kakowski. Obraz otrzymał wówczas tytuł Matki Miłosierdzia.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl