Beatyfikacja siostry Marii Emilii Riquelme w Granadzie

W Granadzie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne siostry Marii Emilii Riquelme, założycielki Zgromadzenia Misjonarek Najświętszego Sakramentu i Maryi Niepokalanej (Congregación de las Misioneras del Santísimo Sacramento y María Inmaculada). Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył ks. kard. Angelo Becciu, a koncelebrowali m. in. ks. abp Javier Martínez z Granady i księża biskupi z diecezji Andaluzji. Obecny był także Kolumbijczyk Nelson Yepes, który został uzdrowiony za wstawiennictwem nowej błogosławionej.

María Emilia Riquelme y Zayas urodziła się 5 sierpnia 1847 r. w Granadzie. Kiedy miała siedem lat zmarła jej matka. Mała María złożyła wówczas ślub wierności Jezusowi i Maryi, który potwierdziła w wieku młodzieńczym. Według rówieśników „była osobą bardzo dobrą, posłuszną i pełną wyrzeczeń”. Po śmierci brata towarzyszyła swojemu ojcu, generałowi wojsk hiszpańskich, na Teneryfie, w Sewilli, Madrycie i Lizbonie. Ojciec był człowiekiem bardzo pobożnym. Jego silna wiara w Boga i wielka pobożność do Maryi sprawiły, że córka zajęła się apostolatem wśród ubogich i potrzebujących.

„Biedni są moimi przyjaciółmi” – zwykła powtarzać.

Chciała wstąpić do zakonu, ale temu zamiarowi sprzeciwił się ojciec, który nie chciał stracić jedynej córki. María opiekowała się nim aż do śmierci. Majątek, który odziedziczyła poświęciła na apostolat i dzieła miłosierdzia. W 1896 r. założyła w Granadzie Zgromadzenie Misjonarek Najświętszego Sakramentu i Maryi Niepokalanej. Jego celem stała się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu oraz misje i praca na polu edukacji, szczególnie wśród ubogich i opuszczonych. W 1912 r. zgromadzenie zatwierdził papież Pius X.

María Emilia Riquelme łączyła kontemplację i życie apostolskie.

„Nie można zrozumieć misji bez kontemplacji” – powtarzała siostrą.

Jej hasłem były słowa: „Dobrowolne i radosne oddanie na chwałę Boga i dla dobra braci”. Była kobietą prostą i pokorną. Zmarła w domu generalnym zgromadzenia w Granadzie 10 grudnia 1940 r. Zgromadzenie obecne jest dzisiaj m.in. w Meksyku, Boliwii, Brazylii, USA, Angoli i na Filipinach.

O. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj